'Bonbini' |
Šios lelijos gautos kryžminant rytines (Orientals) ir vamzdelines (Trumpets) ar Orleano (Aurelians) lelijas. Rezultatas unikalus - milžiniški stipriai kvepiantys žiedai ir išties įspūdingas ūgis (gali siekti apie 2m). Kartais net vadinamos "lelijų medžiais" (Lily Tree). Žinoma, su sumedėjusiais augalais nieko bendro neturi ir yra tipiški svogūniniai augalai.
'Forbidden' |
OT hibridai mano nuomone verti dėmesio dėl daugelio priežasčių:
- pasižymi stipriu aromatu;
- puikiai žiemoja papildomai nemulčiuojami (atsparesni žiemoms už taipogi kvepiančias rytines ir vamzdelines lelijas);
- įspūdingo ūgio (aukščiausios lelijų tarpe), tačiau tvirtos lelijos, kurios gali būti puikiais gėlynų akcentais;
- pradeda žydėti 3-4 savaitėmis vėliau už azijines lelijas, tad galima pratęsti lelijų žydėjimo periodą sode;
- standesni žiedlapiai lemia ilgesnį žydėjimo laiką;
- lapija ilgai išlieka žalia;
- ilgai gali augti vienoje vietoje;
- auga tiek rūgščios, tiek šarminės reakcijos dirvoje (rytinėms reikalingas rūgščios reakcijos, o vamzdelinėms šarminės reakcijos dirvožemiai).
'Julie Fowlis' |
Pirmąja Orienpet lelija įvardijama JAV kiek daugiau nei prieš 50 metų Leslie Woodriff išvesta 'Black Beauty'. Ji gauta kryžminant Lilium speciosum rubrum ir Lilium henryi. Tamsiai vyšninės spalvos su baltu apvadu lelija davė pradžią daugeliui šiuolaikinių veislių. Tiek pati 'Black Beauty', tiek iš jos išvesti hibridai pasižymi lengvesniu aromatu nei dauguma šiuolaikių Orienpet hibridų. Nenuostabu tai, kad OT lelijų tarpe yra lelija, pavadinta 'Leslie Woodriff' (išvedė Robert Griesbach), kuri lelijų mylėtojams pasiūlyta devintajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje. Masiškiau OT hibridai specializuotų kompanijų imti auginti apie 2000-uosius metus, 2006-aisiais metais Olandijoje jie jau užėmė 187ha arba beveik 5% visų lelijų ploto (šaltinis(PDF)).
'Conca d'Or' |
Naujų hibridų registruojama išties nemažai, pvz. 2005m. spalio - 2011m. rugpjūčio laikotarpiu registruota apie 100 naujų hibridų. Galima aptikti netgi istorijų, liudijančių "karus" dėl šių gėlių, kai vienas ar kitas hibridas pervadintas kitu vardu pristatomas rinkai ir parduodamas jau kitos kompanijos.
‘Victorian Petticoat’ ('Smokey Mountain') |
Nuo istorijos nuotrupų pereikime prie savų sodų. OT hibridai sodinami panašiai kaip ir dauguma kitų lelijų - drėgmei pralaidžiame dirvožemyje. Parenkant sodinimo gylį galima vadovautis universalia "trijų svogūnų gylio" taisykle (duobutės gylis atitinka trijų svogūnų aukštį), t.y. kuo stambesnis svogūnas, tuo giliau sodiname.
'Vivendum' |
Taip pat papildomai patį svogūną galima patalpinti į smėlio "burbulą", tai padės sumažinti puvinių tikimybę. Svogūną nuo svogūno sodiname mažiausiai 30cm atstumu, tačiau naudinga palikti ir daugiau erdvės. Pirmaisiais metais lelija nepasieks jai būdingo ūgio, tačiau būkime kantrūs - metai iš metų šios lelijos tik gražėja.
'Ormea' |
Kvapu džiaugtis verčiau sode - jis išties stiprus. Daugumos šiuolaikinių hibridų kvapas panašesnis į sodresnį vamzdelinių lelijų kvapą, nei į salstelėjusį rytinių lelijų.
'Blueberry Crush' |
Tinka sodinti galinėje gėlyno linijoje. Žydi liepos pabaigoje - rugpjūčio pradžioje, gražiai dera su ežiuolėmis, čiaudulinėmis kraujažolėmis, patagoninėmis verbenomis, optiškai lengvais varpiniais augalais.
'Lesotho' |
Pabaigai pridursiu, kad šį įrašą paįvairinančios sodelyje augančių lelijų nuotraukos neatspindi visos OT hibridams būdingos spalvų gamos, kuri yra gana plati. Tad sodinkime, grožėkimės, uoskime - šios lelijos tikrai vertos žemės lopinėlio dažname sode.
'Sonora' |
Atrodo, net pas mane pakvipo, nuo šitokios gausybės ir grožybės lelijų :)
AtsakytiPanaikintiViena už kitą gražesnė, net kvapą užgniaužia.
O ar lelijos reikalauja aplink save daug ervės, kokiu atstumu jas sodinti nuo daugiamečių krūmų ?
Priklausomai nuo kaimyno. Šiaip yra du variantai:
Panaikinti1) lelija traktuojama kaip dar vienas augalas, kuriam reikia palikti erdvės ir ties dirvos paviršiumi, tada nuo kiekvieno augalo-kaimyno kero krašto palikti bent 20cm lelijos plėtimuisi;
2) lelija sodinama tarp kitų daugiamečių gėlių, pasirūpinant tik laisva erdve žiedams. Apačioje bus tik stiebas, kuris nesunkiai iškils virš kitų augalų lapijos. Tada sodinama per vidurį tarp augalų kaimynų, pasižiūrint, kad iki kiekvieno kaimyno "centro" irgi būtų bent 20-30cm (kad būtų patogu reikalui esant iškasti lelijų svogūnus).
Jei kaimynai tankia lapija ar aukštaūgiai (rudenį žydintys šilokai, miskantai), tada verčiau rinktis pirmąjį variantą, jei kaimynų lapija nėra labai tanki(snapučiai, patagoninės verbenos), tinka ir antrasis variantas. Aš paprastai renkuosi arba 1) arba tarpinį tarp 1)ir 2). Laisvesnė oro cirkuliacija aplink stiebus yra viena iš profilaktikos priemonių prieš botrytį.
Nie wyobrażam sobie ogrodu bez pięknych lilii. One są piękne i wiele z nich cudnie pachnie. Pozdrawiam.
AtsakytiPanaikintiAš negaliu įsivaizduoti sodą be gražus lelijos. Jie yra gražus ir daugelis iš jų kvepia nuostabiai. Jūsų.
Malonu, kad užsukote :)
PanaikintiMiły dla odwiedzających :)
Sveiki, kur butu galima isigyti tokiu grozybiu?
AtsakytiPanaikintiLietuvoje galima kartais aptikti pardavinėjant mugėse ar vienam kitam sodo centre (pvz. Shetelig). Norint įvairesnių, reiktų siųsdintis iš užsienio, pvz. http://www.hwhyde.co.uk/lilies/spring/oriental-trumpets/
Panaikintilida maciau edinburge,super kokiu 230 aukscio,tikri medziai atrode
AtsakytiPanaikinti