2019-08-25

Pažintis: melsvės

Šįkart senokai žadėtasis įrašas apie melsves. P. Outdolf ir H. Gerritsen žinyne "Dream Plants for the Natural Garden" išsakyta mintis, kad melsvėms puikiai tinka smėlingesnis diržožemis su pakankamu kiekiu maistinių medžiagų, paskatino gana greitą eksperimentinio plotelio okupavimą šiomis gėlėmis. Rinkausi veisles standžiais lapais, kad net šliužų pasirodymo sode atveju žymesnių nuostolių būtų išvengta. Prisitaikymu sode pasirinktos melsvės viena nuo kitos nelabai kuo skiriasi - visos auga priesmėlio šešėliuose ir vargo nemato. Išties nereiklus ir patikimas augalas. Augimo greitis varijuoja - vienos lėtesnės keroti, kitos greitesnės. Dauguma išbandomų melsvių vidutinio ūgio (30-40cm), viena kita aukštesnė. Nors ir sakoma, kad skonis - skonio reikalas, šiame įraše norėčiau pasidalinti savomis mintimis būtent apie dekoratyviąją melsvių pusę.

Mėlyni lapai su gelsvai žalsvu centru. Tarp melsvių standžiais lapais vyrauja mėlynai pilkšvi atspalviai. Pirmaisiais pažinties metais mano simpatijas užkariavo melsvės melsvais lapais su švelniai gelsvai žalsvu centru. Pavergė subtilus spalvų derinys. 'Catherine' ir 'Touch of Class' tarsi sesės dvynės - atskiriamos tik pagal sodinimo vietą. 'Olympic Sunrise' dar švelnesnių, lyg prislopintų tonų. Visos šios melsvės kitų melsvių kontekste labiausiai akį patraukia anksti pavasarį, kai lapai dar "švieži". Tiesa, švelnūs spalvų perėjimai išlieka ir sezono bėgyje.

Hosta 'Catherine'

Hosta 'Touch  of  Class'

Hosta 'Grand Margue'

Hosta 'Olympic Sunrise'

Mėlyni melsvai žali lapai su geltonu centru. Kur kas ryškesnės - melsvės plačiu geltonu centru. 'June' laikoma viena geriausių melsvių jų tarpe. Neabejoju, kad šios melsvės turi ir savąjį sodą, ir vietą jame, tačiau manęs gana intensyvus, iš toli pastebimas raštas "neužkabino". Galbūt tai tik laiko klausimas? :)

Hosta 'High Society'

Hosta 'June'

Žali lapai. Kiek ilgėliau žiūrint į melsves akį patraukė odiški, žvilgantys melsvės 'Devon Green' lapai. Ši melsvė laikoma viena geriausių žalialapių tarpe. Ir, matyt, ne veltui. Iš mano auginamų melsvių bene žemiausia, tačiau nepastebėta nelieka. Kur kas aukštesnė kita žalialapė - 'Second Wind' melsvė, kurios žalia spalva labiau matinė, neblizgi. Žalialapės melsvės turi pora pranašumų - pirma, gerai įsilies į bet kokį gėlyną, leisdamos pirmuoju smuiku groti stambiai lapų faktūrai, neįnešdamos spalvinio triukšmo. Antra, lapai išlieka be, kaip aš vadinu, "prisilietimo dėmių". Nesvarbu, ar nulijo lietus, ar lapus čiupinėjo smalsaus vaiko pirščiukai, ar žiedus nubarstė greta augantis krūmas  - jos liks kaip buvusios, sodriai žalios.

Hosta 'Devon Green'

Hosta 'Second Wind'

Mėlyni bei pilkšvai mėlyni lapai.
Vienspalvių melsvių tarpe išties akiai patrauklios mėlynlapės. Iš jų tarpo paprastumu pavergia 'Halcyon' (laikoma viena geriausių tarp mėlynlapių). Ši melsvė, kartu su žalialape 'Devon Green' - ir mano favoričių sąraše. Sava forma su gana stačiais ir aukščiau iškeltais lapais išsiskiria 'Krossa Regal'. Taip pat išskirtinė - 'Titanium', kurios lapai lengvai banguoti.

Hosta 'Halcyon'

Hosta 'Krossa Regal'

Kalbant apie mėlynus ir pilkšvus lapus derėtų grįžti prie "prisilietimo dėmių" temos. Melsvą spalvą lapams suteikia tarsi apnašas, kuris braukiant pirštu, pasivalo. Pastebėjau, kad tokias melsves, kurių lapuose gausu mėlynų atspalvių, geriau sodinti taip, kad jų nepasiektų nuo kaimynystėje augančių medžių ar krūmų varvantys praėjusio lietaus lašai ar byrantys žiedai. Antraip neišvengiamos gana gausios "prisilietimo dėmės". Idant įsitikinti, palyginkite žemiau esančias dvi melsvės 'Titanium' nuotraukas - sezono pradžioje, dar "nepaliestas", ir vėliau jo bėgyje. Ir, panašu, tai nėra veislės savybė, mat visos mėlynlapės, augančios tiesiai po medžiais ar krūmais neišvengia panašaus likimo mažesniu ar didesniu mastu, o pasodintosios atokiau - išlaiko būdingą gana vientisą lapų spalvą.

Hosta 'Titanium'

Hosta 'Titanium'

Žalsvai geltoni lapai.
Pirmą kartą pažvelgusi į eksperimentinio plotelio milžinę 'Sum & Substance' sau tyliai pamaniau, kad retam sodininkui gali patikti gana ryškus, tarsi mirštančio augalo, lapų geltonis. Vėliau savas mintis teko kardinaliai pakeisti. Melsvę įkurdinus gilesniame pavėsyje intensyvus geltonis prigeso virsdamas gaivia žalsvuma. O kur dar augalo dydis (lyg iš kosmoso) bei kintanti (vis intensyvėjanti) sezono bėgyje spalva. Ši melsvė tikrai rastų vietą dažno pavėsingo sodo tamsesniame kampelyje.

Hosta 'Sum & Substance' (gegužės antroji pusė)

Hosta 'Sum & Substance' (birželio vidurys)

Hosta 'Sum & Substance' (liepos vidurys)

Lapai baltu pakraščiu ar centru.
Savame sodelyje auginu ir pora veislių baltai margintais lapais. 'El Nino' kerojasi lėtai, tačiau yra išties graži ir verta luktelėti rezultato. Tuo tarpu stambesnė 'Mediovariegata', nors ir kažkuo primena vaikystėje daugelyje vietų matytus melsvių sąžalynus, išsiskiria storais odiškais lapais. Kerojasi gana greitai.

Hosta 'El Nino'

Hosta 'Mediovariegata'

Mėlyni  pilkšvai žali lapai su gelsvu geltonu pakraščiu.
Pabaigai - šių metų favoritės - melsvės pilkšvai žaliais lapais, kurie padabinti siauru (bet gana intensyvios spalvos) geltonu pakraščiu. 'First Frost' bei 'Valley's Glacier' savo išvaizda ir augumu gana panašios, tuo tarpu 'Grand Master' kur kas didesnė ir kiek gofruotais lapais. Klausite, kaip gi kelionė renkantis favoritus, prasidėjusi nuo švelnių spalvų perėjimų ('Catherine' , 'Touch of Class' ), pasukus link vienspalvių melsvių ('Devon Green' , 'Halcyon'), netikėtai baigėsi ties melsvėmis gana ryškiu pakraščiu. Visgi melsvės - šešėlių, kuriuos pasiekia kur kas mažiau saulės spindulių, karalienės. Būtent tai ir suteikia ryškus siauras lapo apvadas - saulės spindulį, išryškinantį išskirtinę, stambią lapų faktūrą.

Hosta 'First Frost'

Hosta 'Valey's Glacier'

Hosta 'Grand Master'

4 komentarai: