2020-01-18

Kas patraukia akį žiemą

Šaltuoju metų laiku, kai sodas ilsisi, paprastai pirmiausia pastebime sodo struktūrą išryškinančius elementus. Gerai apgalvotos struktūros sodas esti patrauklus ir įdomus visais metų laikais. Akimis  įvertinus bendrąjį sodo vaizdą, žvilgsnis nukrypsta į detales, kurios stebina ar žadina smalsumą. Šis įrašas būtent apie detales - apie medžius ir krūmus, bei kuo jie įdomūs žiemą.

Pirmiausia akis fiksuoja patrauklią lajos formą. O bet tačiau... prireikia nemažai metų, kol medis susiformuoja ir lajos forma tampa pagrindiniu susižavėjimo objektu. Tokios savybės, kaip šakų forma ar žievės spalva, išryškėja anksti. Mūsų sode, erdvėje esančioje netoli įėjimo į namą, soliteriu auga lazdynas 'Red Majestic', kurio raitytos, persipinančios šakelės formuoja ažūrą ir yra puikiai matomos medeliui numetus lapus.

Corylus avellana 'Red Majectic'
(Paprastasis lazdynas 
'Red Majectic')

Sunkiau pastebima sparnuotojo ožekšnio neįprasta šakelių forma. Krūmo šakelės briaunuotos, tarsi su pridėtais iš šonų ištisiniais sparneliais.

Eonymus alatus 'Chicago Fire'
(Sparnuotasis ožekšnis 'Chicago Fire')

Iš toli pastebimi himalajiniai beržai (ypač pastarųjų metų mažiau sniegingomis žiemomis). Žievė itin balta, šiek tiek besisluoksniuojanti. Žievės baltumas nėra būdingas tik visiškai jauniems sodinukams,  ši savybė išryškėja po kelerių metų. Šviesios esti ir gana nestoros šakos, tad numetę lapus ir liekantys balti himalajiniai beržai išties pastebimi, matomi ir traukiantys žvilgsnį.

Betula utilis 'Doorenbos'
(Himalajinis beržas 'Doorenbos')

Gana ryškia jaunų šakelių oranžine spalva dėmesį patraukia liepa 'Winter Orange'. Vasaros metu medelis neišsiskiria, tačiau būdamas belapis esti kur kas ryškesnis nei rūšinės mažalapės liepos.

Tilia cordata 'Winter Orange'
(Mažalapė liepa 'Winter Orange')

Lengviausiai pastebimi - uogomis apkibę šermukšniai. Sodinių šermukšnių uogos, kurios mažiau karčios, bent jau mūsų sode žiemos nesulaukia - jas kur kas anksčiau nulesa paukščiai. Šermukšnių kultivarų, auginamų dėl dekoratyviųjų savybių, uogos laikosi kur kas ilgiau. Viduržiemį medeliai vis dar apkibę uogomis. Paprastųjų šermukšnių taip pat ne visos uogos būna nulestos ar nubyrėję. Ilgai laikosi juodavaisių aronijų uogos ir rojaus obelaičių obuolėliai.

Sorbus 'Joseph Rock'
(Šermukšnis 'Joseph Rock')

Sorbus aucuparia
(Paprastasis šermukšnis)

Aronia melanocarpa 'Galicjanka'
(Juodavaisė aronija 'Galicjanka')

Malus 'Royal beauty'
(Rojaus obelis 'Royal beauty')

Krūminio bijūno sėklynai gana stambūs, šakelių viršūnėse. Truputis šerkšno (kas pastraisiais metais tampa deficitu) krūmui suteikia papildomo šarmo.

Paeonia suffruticosa
(Krūminis bijūnas)

Nurudę ir ilgai ant šakų besilaikantys ąžuolų lapai taip pat šaltuoju metų laiku traukia žvilgsnį. Panašia savybe pasižymi ir bukai. Sodelyje auginamo buko 'Purple Fountain' lapai išsilaiko labai nevienodai - vienais metais išlieka gana ilgai, kitais, žiū, medelis lieka plikašakis.

Quercus rubra
(Raudonasis ąžuolas)

Quercus rubra
(Raudonasis ąžuolas)

Spygliuočiai žiemą tarsi išeina iš užkulisių. Tada imi ir supranti, kad ne taip jau ir mažai jų pasodinta. Mūsų sode kalninės pušys, tujos sodintos ties sklypo ribomis, tad vasarą buvusios neutraliu fonu, žiemą tampa kur kas labiau pastebimos. Ieškančią detalių akį patraukia gausiau konkorėžius vedantieji spygliuočiai, tokie kaip baltosios eglės.

Picea glauca
(Baltoji eglė)

Pinus mugo
(Kalninė pušis)

Na o lazdyno žirginiai tarsi primena - pavasaris nebe už kalnų.

Corylus avellana 'Red Majectic'
(Paprastasis lazdynas 
'Red Majectic')

2 komentarai:

  1. Gražus vaizdas �� Mane tai labai domina liepos Winter Orange. Ar jos aukštos užauga? �� O gal visgi tinkamos ir mažesnėms erdvėms?

    AtsakytiPanaikinti
    Atsakymai
    1. Šios liepos užauga išties aukštos. Jei nenorima intensyviai formuoti lajos genint, mažesnėms erdvėms tiktų žemesniais augantys medeliai.

      Panaikinti