2013-02-16

Lelijos. Kurias iš jų verta auginti?

Manasis atsakymas į temoje suformuluotą klausimą bus visiškai subjektyvus - esu šališka dėl sodinės meilės šioms gėlėms ir galiu kalbėti tik apie tas, kurias teko auginti savame kieme. Nors jų būta nemažai, tačiau pažintis nėra ilga - vos ketveri metai. Kaip ir bet kuriems kitiems augalams keliu du pagrindinius reikalavimus: pirma, turi augti esamomis sąlygomis nereikalaudamos išskirtinio dėmesio, antra, turi patikti ir tikti kieme.

Pradėsiu nuo pirmojo punkto - nereiklumo. Vienos iš jų puikiai tinka auginti Lietuvoje, kitas, pavyzdžiui, rytines lelijas, auginti lauko sąlygomis išties sudėtinga. Lengviausia orientuotis lelijų įvairovėje susipažinus su jų klasifikacija. Apsistosiu ties raudona spalva išskirtomis grupėmis, kurių bent po keletą atstovių auginu.

   I grupė. Azijinių lelijų hibridai (Asiatic hybrids).
   II grupė. Miškinės lelijos hibridai (Martagon hybrids).
   III grupė. Kaukazinių lelijų hibridai (Euro-Caucasian hybrids).
   IV grupė. Amerikinių lelijų hibridai (American hybrids).
   V grupė. Longiflorum hibridai (Longiflorum lilies).
   VI grupė. Vamzdelinių ir Orleano lelijų hibridai (Trumpet and Aurelian hybrids).
   VII grupė. Rytinių lelijų hibridai (Oriental hybrids).
   VIII grupė. Kiti hibridai (Other hybrids).
   IX grupė. Laukinės lelijų rūšys (Species and cultivars of species).

Vartant lelijų augintojų katalogus kartais šalia pavadinimo nurodoma ne tik grupė, kuriai priklauso lelija, bet ir pogrupiai pagal žiedų išsidėstymą bei formą, pvz. 'Dimension' I(a/c). Skliausteliuose pirmasis nurodomas žiedų išsidėstymo pogrupis:
   a - žiedai nukreipti į viršų (up-facing);
   b - žiedai nukreipti į šonus (out-facing);
   c - žiedai nukreipti į apačią (down-facing),
antrasis - žiedų formos pogrupis:
   a - žiedai vamzdelio formos (trumpet-shaped);
   b - žiedai taurės formos (bowl-shaped);
   c - žiedai plokšti arba su užlenktais vainiklapių galiukais (flat or with tepal tips recurved);
   d - žiedai su stipriai užsilenkusiais atgal vainiklapiais (tepal strongly recurved).

Lelijų registrą galima rasti šiame puslapyje.
 
 Azijinių lelijų hibridai. Tai gausiausia lelijų grupė, plačiai auginama Lietuvoje dėl atsparumo ligoms ir šalčiams, lengvo bei greito dauginimo. Nepersodinamos gali augti apie ketverius metus, paprastai dauginamos dukteriniais svogūnais, žydėjimo pikas pirmoje liepos pusėje. Labiausiai paplitusios 70-110cm aukščio veislės, tačiau esama ir žemaūgių lelijų, užaugančių vos 30-40cm. Geidžiamiausios tos, kurių esama mažiau, pvz. rausvų spalvų žiedais. Mano nuomone, blukinamos saulės pastarosios dažniausiai atrodo kur kas prasčiau nei, tarkim, geltonų spalvų lelijos.

Lilium (Asiatic) 'Marlene', 'Daira', 'Lollipop', 'Sorbet'

Nors vis dar populiariausios azijinės lelijos su į viršų nukreiptais žiedais, tačiau verta atkreipti dėmesį į lelijas, kurių žiedai nukreipti į šonus. Jos sode kuria visai kitokią nuotaiką, natūraliau įsilieja į gėlynus.

Lilium (Asiatic)'Peach Delight', 'Koknesis', 'Švyturys', 'Jessica'

Vienos patraukliausių Tango tipo ar joms artimos lelijos su gausiais taškučiais, susiliejančiais į vientisą dėmę ties žiedo centru.

Lilium (Asiatic) 'White Pixels', 'Strawberry&Cream', 'Purple Heart',
'Kopos', 'Mėnesiena', 'Orange Art'

Kitas labai patrauklus tipažas - vadinamosios Brushmark ir joms artimos lelijos, kurių vainiklapiai tarsi paženklinti perbraukiant teptuku.

Lilium (Asiatic) 'Brushstroke', 'Lady Alaine', 'Unigunde',
'Maria Teresia', 'Loretto', 'Delta'

Miškinės lelijos hibridai. Teorija sako, kad šios kuklių, paprastai į apačią nukreiptų žiedų savininkės idealiai tinka mūsų klimatui (rūšinę miškinę leliją galima aptikti ir natūraliai augančią Lietuvoje). Vienoje vietoje gali augti ilgus metus (dešimtmetį ir daugiau). Nemėgsta būti persodinamos, prireikia kelių metų, kol įsitvirtina. Idealiausia vieta pusšešėlyje. Birželio pabaigoje išsiskleidžiančius žiedus iškelia ant gana aukšto žiedynstiebio, vyraujantis aukštis 120-160cm. Su šiomis lelijomis susipažinau neseniai, tad kol kas dalinuosi subtiliais pirmaisiais žiedais.

Lilium martagon 'Gay Lights', 'Jaunie Varti', 'Kalna Karalis', 'Karuselis'

Vamzdelinių lelijų hibridai. Ne visos šios grupės atstovės yra visiškai patikimos. Šaltomis besniegėmis žiemomis nemulčiuotos gali iššalti, nukentėti nuo vėlyvų pavasarinių šalnų, labiau linkusios sirgti ligomis už aukščiau aptartus azijinių ir miškinių lelijų hibridus. Netgi iš vieno augintojo esu girdėjusi, kad ilgainiui vamzdelinių lelijų lysvė tuštėja, išlieka nebent rūšinės lelijos, iš kurių išvedami šie hibridai, pvz. Seržento (L. sargentiae) ar karališkoji lelijos (L. regale). Liepos antroje pusėje prasiskleidžiantys vamzdiški kvepiantys žiedai masina tais teiginiais įsitikinti pačiai, tiksliau - rasti šiuos teiginius paneigiančius hibridus. Nutariau pabandyti auginti ir mūsuose ar panašaus klimato šalyse (Latvijoje) išvestas veisles. Nemulčiuoju - lai išlieka stipriausios.

Lilium (Trumpet) 'Vecumnieki', White tetraploid trumpet,
Golden Splendour group, Golden Sunburst group,
'Pink Perfection', 'Zemgales Zelts'

Kiti hibridai. Šių hibridų atskiros grupės žymimos trumpiniais, nurodančiais, kokių grupių lelijas kryžminant šie hibridai gauti, pvz.: LA (Longiflorum x Asiatic), OT (Oriental x Trumpet), LO (Longiflorum x Oriental) ir pan. LA grupės lelijos palieka nereiklių lelijų įspūdį, poreikiais ir charakteriu panašios į azijines - pražysta panašiu metu, dauginasi pakankamai gerai, dauguma veislių užauga kiek žemėlesnės už azijines. Vyrauja taurės formos žiedai, deje, linkę stipriau blukti.

Lilium (LA) 'Royal Delight', 'Royal Respect', 'Suncrest',
'Royal Ruby', 'Evita', 'Royal Mascarad'

Rugpjūčio pradžią savo svaigiu kvapu pažymi OT grupės lelijos, kartais dar vadinamos Orientpet hibridais. Išties įspūdingos - stiebai aukšti bei tvirti, žiedai milžiniški. Norint pasisodinti didesnį plotelį tektų pasitelkti kantrybę, mat dauginasi lėtai. Jas sodinu galinėje sudėtinio gėlyno linijoje - už panašiu metu žydinčių ežiuolių ar tarp augesnių snapučių ('Johnson's Blue').

Lilium (OT) 'Robert Swanson', 'Vivendum', 'Lesotho',
'Nymph', 'Blueberry Crush', 'Julie Fowlis'

Perėjus prie antrojo "turi patikti ir tikti" punkto apžvelgti lelijas tampa sudėtinga, mat tai, kas tinka viename sode, nebūtinai žiūrėsis kitame. Vienas pagrindinių estetinių aspektų, pagal kurį pasirenkama lelija konkrečiam sodui ar gėlynui, yra žiedų spalva. Nutariau sudaryti mūsų kieme anksčiau augintų ar tebeauginamų lelijų dešimtuką. 10 spalvų - 10 lelijų, kurios mano manymu lenkia savo dekoratyvumu ar kitomis charakteristikomis panašios spalvos lelijas. Sąraše karaliauja azijinės lelijos - jas rinkausi dėl nesudėtingo auginimo bei galimybės kelių metų bėgyje pačiam užsiauginti didėlesnį jų plotelį.

Baltos spalvos pilnaviduriais žiedais pavergia azijinė lelija 'Aaron'. Dailiai atrodo apsupta mėlynai žydinčių gėlių.

Lilium (Asiatic) 'Aaron'

gelsvai žalsvą baltų žiedų atspalvį vertinu LA grupės leliją "Royal Fantasy". Žydi apie liepos vidurį, kartu su vėlyvesnėmis azijinėmis lelijomis. Nėra aukšta (apie 60cm), tad puikiai tinka pirmai ar vidurinei gėlyno linijai. Tvirti žiedlapiai, tanki kekė. Nepaprastai gražiai žiūrisi padabinta rasos lašeliais.

Lilium (LA) 'Royal Fantazy'

švelniai geltonos spalvos lelijų tarpo išsirinkti vieną buvo nepaprastai sunku. Konkurenciją atlaikė latvių selekcininko A. Krūminš išvesta "Everita". Pamenu, pirmaisiais metais ši lelija neatrodė ypatinga, tačiau tereikėjo trupučio laiko, kad atsiskleistų visu grožiu.

Lilium (Asiatic) 'Everita'

Geltona spalva saulėta, linksma, žaisminga. Būtent tokią nuotaiką geriausiai atspindi lietuvių selekcininko J.A. Liutkevičiaus "Laisvės rytas".

Lilium (Asiatic) 'Laisvės rytas'

Rašydama apie švelnesnės oranžinės spalvos žiedų lelijas nenorėčiau suklaidinti skaitytojų. Žemiau nuotraukoje esančią leliją įsigijau kaip "Compass", bet ji pasirodė labai panaši į augintą LA grupės "Donau" leliją. Nesvarbu, ar dėl blankesnės spalvos žiedų būtų kalta saulės visą dieną apšviečiama vieta, ar klaidinga tapatybė, rinkčiausi šią taurės formos žiedų savininkę.

Lilium (Asiatic) 'Compass' (?)

Oranžinė spalva labai intensyvi ir paprastai gėlynuose ją norisi "prigesinti". Neblogas sprendimas būtų pasirinkti A. Krūminš leliją "Kriminaltango", kurios žiedlapiai gausiai nusėti tamsesniais taškeliais. Itin panašios išvaizdos "Supertango" bei "Orange Art" lelijos.

Lilium (Asiatic) 'Kriminaltango'

Raudonos spalvos lelijoms rasti vietą sode man sekėsi sunkiausiai. Lengviau pritaikyti tamsesnių, solidesnių atspalvių savininkes. Gana aukštos ir vėlokai žydinčios "Judite" platūs žiedai nukreipti į šonus, tad ši lelija atrodo gana subtiliai.

Lilium (Asiatic) 'Judite'

Bene žinomiausia tarp tamsių bordo spalvos lelijų - 'Dimension', tačiau mano akiai kur kas mielesnė 'Night Flyer' (A. J. Burnett) su smulkesniais į šonus nukreiptais žiedais.

Lilium (Asiatic) 'Night Flyer'

Nepralenkiama savo dekoratyvumu baltą ir bordo spalvas savo žieduose derinanti 'Netty's Pride' (J. Wadekamper). Jei reiktų pasirinkti vienintelę azijinę leliją, rinkčiausi būtent šią.  Žvaigždes primenantys žiedai prie stiebo prisitvirtinę ant ilgesnių kotelių, tad nors jų gausu, kekė neatrodo suspausta.

Lilium (Asiatic) 'Netty's Pride'

Nors rausvų lelijų išbandžiau nemažai, tačiau parinkti vieną gana sunku. Ir veikiau ne dėl stiprios konkurencijos, o dėl trūkumų - vienos greitai nubarsto minkštokus vainiklapius, kitos išblunka iki ne itin dekoratyvių atspalvių, trečių žieduose jiems senstant "išlenda" gelsvas atspalvis. Nepaisant to, jos traukia sava romantika, o V. Vyšniauskienės išvesta "Karalienė" pritrenkia dideliais gražios formos žiedais bei didingu stotu.

Lilium (Asiatic) 'Karalienė'

Šiam kartui tiek. Sekantis pasakojimas - apie šių sodo karalienių kaimynus.

11 komentarų:

 1. Oho, net akys apraibo nuo šitokio grožio !
  Įsivaizduoju, kaip atrodo Jūsų sodas, kai sužydi šitokia daugybė lelijų. Vaizdas, tinkamas pasakai iliustruoti. Labai lauksiu tęsinio, apie lelijų kaimynus.
  P. S. mane ypač sudomino miškinės lelijos. Kažkuo jos mane "kabina" :). Bet net internete nerandu, kur jų galima įsigyti. Gal galėtumėte patarti.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Dėl to, kaip atrodo sodas, kai vienu metu sužydi daug skirtingų lelijų, teko priimti nelengvą sprendimą ženkliai sumažinti įvairovę - vis dėlto gražus sodas svarbiau už gražių augalų rinkinį :D
   Miškinių lelijų Lietuvos augintojai labai retai kada turi pardavimui. Norint reiktų siųstis iš užsienio. Aš pamėgau latvių selekcininko D. Hercbergs puslapį www.lilijas.info. Nemaža pasiūla www.hwhyde.co.uk, yra ne vienas platintojas Kanadoje (pvz. http://www.lilynook.mb.ca).

   Panaikinti
 2. Nors lelijos nėra tas augalas, kuris mane labai "kabintų", žaviuosi jūsų kolekcija, santykiu su augalais ir gebėjimu kolekciją darniai įkomponuoti į aplinką. Iš tikro net truputį pavydu žmonėms, kurie turi tokias "didžiąsias meiles" :) Sėkmės!

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Ačiū :) "Sodinės meilės" tokis jau dalykas - linkusios atsirasti, transformuotis, pranykti ir vėl atsirasti :) Dėl to visada turime ką veikti sode :)

   Panaikinti
 3. as turiu azijine hibrido lelija , norejau paklausti ar ji ilgamete ar ne ir ka daryti su ziedais galima juos nuskinti

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Azijinės lelijos daugiametės. Svogūnus persodinti reiktų kas 3-5 metus. Žiedus skinti galima, tik reikia palikti bent trečdalį stiebo.

   Panaikinti
 4. Labai apsidžiaugiau radusi šią svetainę. Nuostabios lelijos! Bet labiausiai nudžiugino informacija - gausi ir glausta. Pati savo sodelyje auginu nemažai gėlių savo džiaugsmui ir malonumui. Lelijos ir rožės mano silpnybė, todėl jų turiu nemažai (aišku, nesilyginu su jūsų kolekcija). Tad čia pateikta informacija labai pravertė. Internete informacijos nemažai, bet ji daugumoje anglų kalba, o jos aš nesimokiau... Ačiū Jums.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Be galo malonu sulaukti skaitytojų, neabejingų augalams. Ačiū, kad užsukate :)

   Panaikinti
 5. Ar jūs pardavinėjate svogūnus? Nes kiek pirkau ir parduotuviu, na kaip pasakyt, visi jie yra paskutiniai šarlataniai, žydi ne tas kas turi žydėt, be to asortimentas ****** vertas, nera iš ko rinktis. Tai ar pardavinėjate, o gal jus domina mainai, pvz jurginus galėumėme mainyt į lelijas? Mane domina tik oriantal'inės ir asiatic'inės lelijos, jos mano mėgstamiausios. Pirkau iš Nojaus sėklų, vienas didelis Š pražydo, išroviau katik ir kaimynei atidaviau. . . Tikriausiai teks pirkt iš užsienio, nes tokiu gražių asiatic'iniu ir oriental'iniu niekada neesu mates pirkt, ir juolab nesitikėjau kad kasnros gali lietuvoje jų tūrėti. Tai kaip? ar domina manai? gal pavyktų nusipirkt?
  Ačiū, pagarbiai, vytautas

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Malonu rasti aistringo lelijų mylėtojo atsiliepimą :)

   Su lelijomis yra taip: prieš kelis metus turėjau daug ir įvairių. Vėliau susiaurinau savo interesų sritį. Tik miškinių auginu daugėliau, rytinių niekada neauginau, iš azijinių pasilikau tik "Netty's Pride". Jei domintų pastarųjų mainai, parašykite el.paštu, kurį rasite kontaktų skiltyje pusapio viršuje arba sekdamas nuoroda http://www.sodelis.lt/p/kontaktai_14.html

   Panaikinti