2013-03-14

Puošniai žydintys medžiai ir krūmai

Jei manęs paklaustų, ko labiausiai pasiilgau peržiem, neabejotinai atsakyčiau - žalumos ir žiedų. Tikriausiai sutiksite, kad norint gėlių žiedais pasiekti tokį patį efektą, kokį suteikia puošniai žydintis krūmas ar medis, mažų mažiausiai gėlėms tektų skirti nemenką plotelį. Berinkdama nuotraukas šiam įrašui pastebėjau, kad sumedėjusių augalų žiedais galime nubarstyti kone visą sezoną.

Balandžio pabaigoje stebėdama pražystančias forsitijas negalėjau likti abejinga - ryškiu geltoniu spindintį  krūmą susigundžiau pasodinti ir savame kieme. Vienoje iš nederlingiausių sklypo vietų, kur vasarą net žolė neskuba augti, jaučiasi neblogai - taip sprendžiu iš nemenko prieaugio. Tiesa, literatūroje rašoma, kad mėgsta ne per sausą, netgi drėgnoką dirvožemį. Žiedų sulaukti pavyksta tik apatinėje krūmo dalyje - apšąla žiedpumpuriai bei viena kita šakelė. Bet viltis rusena - galbūt šiemet ims ir apsipils žiedais?

Forsythia x intermedia 'Minigold'

Saulėtą pavasario žygį papildo dygialapė mahonija, žydinti gegužės pirmoje pusėje ir mėlynas uogas sunokinanti rugpjūtį. Kaip kad išduoda augalo pavadinimas, krūmelio visžaliai lapai dygliuoti. Nors mūsų kieme skaičiuoja penktuosius metus, nuo žemės rimčiau atsiplėšti taip ir nepavyko. Kasmet tenka gerokai apgenėti apšąlusias šakas. Galinčiam apie 1m užaugti krūmeliui reikalinga užuovėja bei derlingesnis dirvožemis.

Mahonia aquifolium

Apie pora savaičių gegužės pradžioje - viduryje baltais žiedais nusėtas šakeles svarina pilkoji lanksva 'Grefsheim'. Elegantiška, nereikli, sparčiai auga, puikiai jaučiasi saulėtoje vietoje. Pasodinome krūmų grupėje, kurioje lanksvos žydėjimą gaivia geltona bei kremine spalvomis papildo putinalapio pūslenio 'Luteus' bei baltosios sedulos 'Elegantissima' šviežutėlė lapija.

Spiraea cinerea 'Grefsheim'

Gegužės vidurio link sode suskamba glotniosios medlievos 'Ballerina' ir rojaus obelaitės 'Royal beauty' duetas. Abi lipte aplimpa žiedais, nors medeliai dar visiškai liauni. Džiaugiuosi, kad nežinant tikslaus žydėjimo laiko, pasisekė pasodinti netolimoje kaimynystėje. Medlievos žiedeliai lengvi ir gležni, žiedlapiai greit nubyra, tačiau elegantiškas žydinčio medelio vaizdas vertas veislės vardo. Maždaug liepos pabaigoje subręsta pasakiškai skanūs obuolėliai. Panašiu metu obuolėlių raudoniu ima džiuginti ir rojaus obelaitė. Šis derlius lieka kaboti ilgai - sunoksta rudenį, o ir burną traukianti rūgštelė pastūmėja palikti derlių paukščių žiemos raciono paįvairinimui. Šią žiemą obuolėliais susidomėjo tik smilginis strazdas.

Amelanchier laevis 'Ballerina'

Malus 'Royal beauty'

Didysis vokarnis,  priklausantis hamamelinių šeimai, apie gegužės vidurį pasipuošia baltais žiedynais, kurie primena "kačiukus". Rudenį lapai nusispalvina geltonai, su oranžinės ir purpurinės spalvų priemaišomis. Sode jam parinkome kiek derlingesnę saulėtą vietą. Pastebėti vieninteliai priešai - žiemą grobio ieškantys kiškiai.

Fothergilla major

Gegužės pabaigos link išmuša paprastųjų alyvų valanda. Daugelis jas puikiai pažįstame - beveik kiekvienoje sodyboje anksčiau augintos dėl gražių bei maloniai kvepiančių žiedų. Galbūt net esate ieškoję "laimingų" žiedų su penkiais vainiklapiais. Dirvožemiui nereiklios, svarbu tik kad nebūtų pernelyg drėgnas ar rūgštus.

Syringa vulgaris 'Krasavitsa Moskvy'

Panašiu metu pražysta ir niponinės lanksvos - tikros baltų žiedų kekių "mašinos". Dirvožemiui nereiklios. Vienintelis šių saulėtoje vietoje pasodintų krūmų priežiūros darbas - po žydėjimo šiek tiek pagenėti. Išpjaunu senus ir silpnus stiebus, padailinu pačią krūmo formą, kad nebūtų išsišovusių šakelių. Puikiai tiktų sodinti neformuojamoje mišrioje gyvatvorėje.

Spiraea nipponica

Gegužės antroje pusėje žydintis otavinis raugerškis 'Superba' mūsų kieme (kur vėjai nereti svečiai) kasmet apšąla. Jaunam augalui pasitaiko tokiu būdu netekti ir pusės šakų. Sezono metu nemenkai paūgėja. Krūmo lapija gražios spalvos, gausios nusvirusios geltonų žiedų kekės.

Berberis ottawensis 'Superba'

Į pavasario pabaigos žiedų traukinį suspėja ir japoninis šermukšnis 'Dodong'. Iš sodelyje augančių šermukšnių turi įspūdingiausius lapus. Forma įprasta, tačiau jie didesni, "riebesni". Taigi, šis medelis išskirtinis ir vasaros rūbu, kai jo nepuošia nei žiedai, nei uogos ar spalvingi rudeniniai lapai.

Sorbus commixta 'Dodong'

Prie šermukšnių prisijungia ir grauželinė gudobelė 'Paul's Scarlet'. Žydi ryškiais, nedideliais, į žiedynus susitelkusiais žiedeliais. Uogų nesubrandina, tačiau žydėjimas ganėtinai ilgas. Ypatingų poreikių dirvožemiui neturi. Kaip ir šermukšniai, neužauga galingu medžiu, tad puikiai tinka ir mažesniems sodams.

Crataegus laevigata 'Paul's Scarlet'

Gegužės ir birželio sandūroje žydėjimą pradeda gražiažiedės veigelės. Literatūroje rašoma, kad šaltomis žiemomis apšąla, tačiau to mums dar nepasitaikė. Palyginus su kitais lapuočiais sprogsta vėlokai. Auginame žemaūges, spalvinga lapija. 'Nana Purpurea' užauga apie metrą aukščio ir pločio, o 'Verweig' (dar kitaip vadinama 'Monet') turėtų augti perpus mažesne.

Weigela florida 'Verweig' ('Monet')

Weigela florida 'Nana Purpurea'

Birželio mėnesį - ilgas ir kvapus abelijos pasirodymas. Apie šį krūmą esu rašiusi anksčiau ("Kas nuspalvina rudenį", "Kvapų inventorizacija"), tad šįkart ją teprimena besiskleidžiančių žiedų nuotrauka.

Abelia mosanensis

Kalendorinės vasaros pradžioje kuklius žiedelius išskleidžia ir balsvauogis sausmedis. Lapeliai smulkučiai, šakelės atrodo lyg sudžiūvę, bet sutuoktinio nuostabai išsprogsta kiekvienais metais. Krūmelis netankus, nelabai tvarkingos formos.

Lonicera albertii

Putinalapio pūslenio 'Diabolo' šviesūs žiedai išsiskiria tamsios lapijos fone. Žydi pirmoje birželio pusėje, o Rasų šventės link vaisiai nurausta. Šakos gražiai išlinksta, iš toliau žiūrint krūmo forma primena fontaną. Užauga apie 2-3m aukščio.
 
Physocarpus opulifolius 'Diabolo'

Darželinius jazminus įkurdinome netoli kambario lango, kad birželio vidurio link būtų galima mėgautis žiedų skleidžiamu aromatu. Ateityje tikintis vieno vešlaus krūmo vaizdo, greta gana nedideliu atstumu pasodinti trys krūmeliai. Priežiūra paprasta - genėti po žydėjimo kaip ir niponines lanksvas.

Philadelphus coronarius

Jazminams antrina puošnioji kolkvicija, žydinti švelniai rausvais žiedais. Žiemomis apšąla viena kita šakelė, apsaugojus nuo vėjų turėtų peržiemoti be nuostolių. Jauno krūmo forma neapibrėžta, šakos išlinksta, netgi gula ant žemės. Keletoje kiemelių praeinant matyti žiedais apsipylę brandesni krūmai tarsi primena apsišarvoti kantrybe.

Kolkwitzia amabilis 'Pink Cloud'

Nuvilnijus pavasarį - vasaros pradžioje žydinčių krūmų ir medelių bumui sumedėjusių augalų tarpe stoja trumpas atokvėpis. Tačiau jau liepą milžiniškas žiedų kekes dovanoja šviesioji hortenzija 'Annabelle'. Coliukės porcija šio krūmo nepasotinsi, tad verta parinkti derlingą drėgnoką vietą. Praėjusią vasarą, kuri buvo itin dosni lietumis, ši hortenzija klestėjo ir mūsų sodelio priesmėlio dirvožemyje. Žiedynai formuojasi ant pirmamečių stiebų, tad genime anksti pavasarį nupjaudami visus stiebus 15-20cm aukštyje.

Hydrangea arborescens 'Annabelle'

Rugpjūčio pradžioje gausiu žydėjimu jau džiugina šluotelinės hortenzijos. Žydėjimas tęsiasi ilgiau nei mėnesį, žiedynai sendami keičia spalvą - rausvėja. Kadangi sudžiūvusios žiedų kekės puošniai atrodo ir žiemą, geniu ankstyvą pavasarį. Priešingai šviesiajai hortenzijai pašalinu tik žiedynus bei patrumpinu vieną kitą išsikišusią šakelę. Dirvožemiui mažiau reiklios už šviesiąsias hortenzijas.

Hydrangea paniculata 'Limelight'

Hydrangea paniculata 'Grandiflora'

Ar beegzistuoja krūmas, kuris žydėjimo trukme lenktų maratonininkes hortenzijas? Pasirodo, taip. Gegužės pabaigoje pradedančios žydėti krūminės sidabražolės pirmąjį žydėjimo piką pasiekia birželio mėnesį. Vėliau ne tokius gausius žiedelius skleidžia iki pat rugsėjo pabaigos.
  
Potentilla fruticosa 'Abbotswood'

Argi nenuostabu, kad lydimi sumedėjusių augalų žiedų pajėgėme nukeliauti nuo pavasario iki pat rudens?

7 komentarai:

 1. Kokie gražiai 'įmitę' krūmai ir medžiai :) matosi, kad labai mylimi ir popinami. Labai gražu...

  Linkėjimai,
  Rasa

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Ačiū, Rasa :)
   "Popinimas" viso labo optinė apgaulė - augalai arba prisitaiko ir įsitvirtina, arba ne...

   Panaikinti
 2. Kiek daug spalvų, formų, kvapų nuo pavasario iki rudens teikia krūmai ! Dar viena puiki pamoka :). Labai įdomi ir informatyvi. Ačiū !
  O aš taip pat vargstu su dyglialape mahonija. Mano sode irgi nederlingas priesmėlio dirvožemis ir ji visai nenori augti. O taip norėtųsi pasiekti bent jau pusmetrį ir į aukštį ir į plotį :). Jūsiškė dar visai gražiai išrodo, o maniškė vis bando numyrioti. Gal jai kokių trąšų išrašyti :) ?

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Nelabai rodantį meilę gyvenimui anksčiau ar vėliau nurašau savo klaidoms ir jo vieton pasiieškau tokio augalo, kuris esamomis sąlygomis bujotų. Jei pavargėliui pasiseka, jis randa kitus namus, kuriuose žiūrėk ir gyvenimą pamilsta :) Tiesa, kai kuriuos augalus išgelbsti kitos vietos parinkimas savame kieme.

   Panaikinti
 3. Turbūt dar nepalikau jokio komentaro čia, bet jaučiu, kad reikia.:) Tavo blogas - liuks, gerai rašai ir parodyt turi ką. Tikiuosi, kad rimtų sodininkų mėgėjų tik daugės ir palengva kursis kažkokia tai kultūra.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Be galo smagu rasti Tavo komentarą, ačiū :)
   Mano manymu, kažkokia kultūra visad egzistuoja, tik klausimas, kaip viena ar kita kultūra gali būti vertinama iš laiko perspektyvos. Išlieka ar atgimsta įvairiomis formomis toli gražu ne viskas.

   Panaikinti
 4. Sveiki, o gal turite nuotraukųb kaip dabar atrodo šermukšnis Dodong ir gudobelė Paul's Scarlet?

  AtsakytiPanaikinti