2013-10-01

Reprezentacinės zonos gėlynas

Reprezentacinė zona yra tarsi visos sodybos vizitinė kortelė. Kokį pirmąjį įspūdį susidarys svečias ar praeivis, priklauso būtent nuo šios zonos. Čia suformuoti želdynai tarsi kužda, ko galima tikėtis įžengus į kiemą. 

Sodelio reprezentacinė zona yra vakarinėje sklypo dalyje, nuo ramios kaimo pakraštį juosiančios gatvelės ją skiria žema žvilgančiojo kaulenio gyvatvorė. Pagrindinis šios kiemo dalies elementas - nuo gatvės namo link palydintis gėlynas. Jo forma atkartoja ir sustiprina lengvus numatyto takelio vingius.


Parenkant augalus teko gerokai pavargti. Kasmet sukurpdavau vis naują variantą, tačiau sekantį pavasarį imdavausi darbo iš naujo. Visi nusivylimą kėlę bandymai rėmėsi tuo pačiu principu: žemaūgių sumedėjusių augalų rinkinys plius daugiamečių neaukštų gėlių užpildas. Keičiau daugiamečių gėlių asortimentą, keičiau jų išdėstymą (tai skersiniais, tai atkartojančiais gėlyno formą ruožais), tačiau patinkančio rezultato nebuvo. Galiausiai supratau, kad chaotišką vaizdą kuria pernelyg didelė tiek sumedėjusių, tiek daugiamečių augalų įvairovė. Pavasarį ėmiausi "kapitalinės" pertvarkos ir jau birželį galėjau sau pasakyti, kad sprendimas pasiteisino.


Iš sumedėjusių augalų pasirinkau jau anksčiau čia augusias gražiažiedes veigeles. Gėlyne tris kartus atkartotas dviejų veigelių "Verweig" (sin. "Monet") ir vienos veigelės "Nana Purpurea" derinys. Apie 1m aukščio ir pločio užaugantys "Nana Purpurea" krūmeliai gegužės pabaigoje-birželio pradžioje apsipila rausvais žiedais. Kitu metu išlieka puošnūs tamsios lapijos ir taisyklingos formos dėka.

Weigela florida 'Nana Purpurea'
(Gražiažiedė veigelė 'Nana Purpurea')

Weigela florida 'Nana Purpurea'
(Gražiažiedė veigelė 'Nana Purpurea')

"Verweig" veigelės lapuose persipina žalia, rausva ir balta spalvos. Jos auga lėtai ir yra kur kas žemesnės už "Nana Purpurea".

Weigela florida 'Verweig' ('Monet')
Gražiažiedė veigelė 'Verweig' ('Monet'))

Atsisakytųjų sumedėjusių augalų tarpe buvo kadagiai "Arnold", suteikę ankstesniems gėlynų variantams vertikalumo. Jiems teko paieškoti kitos vietos sode dėl pavasarį apsvylančios pietinės augalų pusės. Iškeliavus kadagiams, teko galvoti, kas galėtų pakeisti juos ir tapti vertikaliais gėlyno akcentais. Per visą gėlyno ilgį išdėsčiau smailiažiedžių lendrūnų "Karl Foerster" grupeles taip, kad žiūrovo žvilgsnis būtų palydimas per visą gėlyno ilgį atkartojant jo linijas.

Calamagrostis x acutiflora 'Karl Foerster'
(Smailiažiedis lendrūnas 'Karl Foerster')


Beliko užpildyti tarpus tarp veigelių krūmų ir varpinių žolynų kerų daugiametėmis gėlėmis. Norėjosi pasirinkti vos 1-2 skirtingus augalus. Kad gėlynas atrodytų patraukliai didžiąją sezono dalį, prioritetą nutariau teikti ilgai žydintiems, nesibodintiems pakartoti žydėjimo rudeniop bei tvarkingus kerus turinčius augalus. Vienas iš tokių jau anksčiau sodelyje augęs nuostabusis šalavijas "Adora blue", kuris pritiko ir dėl gana nedidelio ūgio. Iškilo klausimas, kaip išdėstyti šalavijų ruožus - skersai ar išilgai atkartojant gėlyno formą? Sodinant išilginiais ruožais šalavijų tėkmė įsiterpusių veigelių bei lendrūnų grupelių būtų suskaldoma į punktyrus, o kad aplenkiant pagrindinius augalus išgauti nepertraukiamus ruožus, gėlynas per siauras. Tad daugiametes gėles sodinau skersiniais ruoželiais. Šalavijai užpildė tarpus ten, kur auga aukštesni pagrindiniai augalai - veigelės "Nana Purpurea" ir lendrūnai "Karl Foerster".

Salvia x superba 'Adora Blue'
(Nuostabusis šalavijas 'Adora blue')

Likusius laisvus skersinius ruoželius paskyriau snapučiams "Ballerina" - išties ilgai žydintiems bei dailius žemučius kerelius formuojantiems augalams.

Geranium cinereum 'Ballerina'
(Snaputis 'Ballerina')

Žvelgdama į rudeninės saulės nutviekstą reprezentacinės zonos gėlyną džiaugiuosi, kad pagaliau man pavyko. Gėlynas želgiant mano akimis toks, koks ir turėtų būti - neperkrautas skirtingų augalų gausa bei ramus. Tačiau anaiptol nenuobodus - ko vertos vien smailiažiedžių lendrūnų transformacijos -gaivi žaluma sezono pradžioje, purios žiedynų uodegos žydėjimo pradžioje, vėliau susiglaudžiančios bei nurusvėjančios, šerkšno padabinti vertikalūs siluetai...

7 komentarai:

 1. Tikrai labai gražu. Džiaugiuosi, kad idėja taip puikiai pavyko.

  AtsakytiPanaikinti
 2. Puikus rezultatas ! Neperkrauta ir labai skoninga. Vertėjo pavargti, kol atradot gražiausią ir geriausią variantą :) O džiuginti jis turėtų ilgai.
  Snaputis ,Ballerina, labai mielutis augaliukas, bet pas mane jis toks lėtapėdis. Gal žinot kokią nors jo augimo pagreitinimo paslaptį :) ?

  AtsakytiPanaikinti
 3. Tobula, ką čia daugiau ir bepridursi:)

  AtsakytiPanaikinti
 4. Gražu... Mane labai sudomino veigelė "Verweig". Ar ištveria žiemą? Kokio aukščio ir pločio užauga? :)

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Žiemas ištveria, apšąla tik viena kita šakelė. Teoriškai turėtų užaugti apie pusmetrį aukščio ir pločio, pas mus išmatavimai dabar neviršys 30cm.

   Panaikinti
 5. Labai smagu pamatyti dar vieną išpuoselėtą Jūsų sodo kampelį! Žaviuosi Jūsų gebėjimu taip gražiai viską aprašyti...

  AtsakytiPanaikinti