2014-04-30

Sodelio atspindžiai: balandis'2014

Panašiai prieš metus rašiau, kad pasikviesti gausius pavasarinius narcizų žiedus į sodelį sekasi ne taip jau ir lengvai. Kadangi dalis išbandytųjų narcizų augo puikiai, nutariau patikimuosius apgyvendinti grupelėmis vidinio kiemelio gėlyne, o visus kitus, žydinčius pavieniais žiedais ir neskubančius daugintis, susodinau atskiroje lysvelėje skynimui. Praėjusio rugpjūčio pertvarkų narcizų fronte mintis paprasta:
  • didesnė pavasarinių žiedų koncentracija arčiausiai namų esančiame vidinio kiemelio gėlyne;
  • kitus gėlynus palikti bent jau šiame etape be narcizų;
  • skynimui turėti narcizų mix'ą daržiuką pridengiančioje bijūnų-narcizų-lelijų lysvėje.
Narcizus per visą gėlyno ilgį išdėsčiau grupelėmis taip, kad anksčiau žydintieji keistųsi su vėliau žydinčiaisiais ir greta atsidurtų panašiu metu žydintys geltonais ir baltais žiedais. Nekantriai laukiau pavasario, norėdama pažiūrėti, kas iš viso to išėjo. Nors narcizams suaugti kuplesniais kereliais prisireiks kelių sezonų, tačiau jau dabar matau, kad sprendimas išėjo į gera.

Narcissus 'Dick Wilden', 'Love Call', NOID (baltas)
(Narcizai
'Dick Wilden', 'Love Call', nežinomas (baltas))

Narcissus 'Double Gold Medal', 'Ascot'
(Narcizai
'Double Gold Medal', 'Ascot')

Narcissus 'Double Gold Medal'
(Narcizai
'Double Gold Medal')

Tarp nesibodinčių kasmet žydėti ir daugintis yra net keletas pilnavidurių veislių ('Dick Wilden', 'Double Gold Medal', 'Love Call', 'Ascot', 'Acropolis', 'Replete'). Tačiau ne visi jie vienodai gerai išlaiko sunkias žiedų galvas - nemaža dalis geltonų 'Dick Wilden' ir 'Double Gold Medal' žiedų išlinksta žemės link arba stiebas tiesiog užlūžta. Su žiedų našta puikiai susitvarko lengvesnius pilnavidurius žiedus skleidžiantys 'Acropolis' bei  'Ascot'.

Narcissus'Double Gold Medal'(Narcizai 'Double Gold Medal')

Tikriausiai nenustebinsiu pasakiusi, kad mano favoritai yra tuščiavidurius žiedus skleidžiantys narcizai, tokie kaip 'Amor' ar vėliau nedideliais žiedeliais pražystantys 'Pipit'. Nors atskiri žiedai nėra kažkuo ypatingi, tačiau gėlyne būtent šie kupliai augantys narcizai atrodo geriausiai.

Narcissus'Amor'(Narcizai 'Amor')

Šiemet taip pat džiaugiausi gerokai pagausėjusiu vėlyvųjų tulpių (lot. Tulipa tarda) pulkeliu. Kadangi dėl praktinių sumetimų nesu linkusi į sodelį įsileisti kasmet iškasinėjamų svogūninių gėlių, šios mažylės yra puikus pasirinkimas tokiems sodininkams kaip aš. Pasodinai ir stebi, kaip kasmet be jokių pastangų jų vis daugėja. Nenuostabu, kad kyla pagundų jų grupelėmis nukloti kitoje kiemo zonoje esantį gėlyną...

Tulipa tarda
(Vėlyvoji tulpė)

Kitas pavasarinis džiaugsmas - beprasidedantis sumedėjusių augalų žydėjimas. Šiemet nesulaukusios gegužės startavo pilkoji lanksva 'Grefsheim' ir glotnioji medlieva 'Ballerina'.

Corylus avellana 'Syrena', Spiraea cinerea 'Grefsheim'
(Paprastasis lazdynas 'Syrena', pilkoji lanksva 'Grefsheim')

Amelanchier laevis 'Ballerina'
(Glotnioji medlieva 'Ballerina')

Paprastai rašydama apie sumedėjusius augalus apsistoju ties lapuočiais, tačiau sodelis nestokoja ir spygliuočių augalų. Dauguma jų nėra spėrūs augti, tad retai užklysta ir į šio tinklaraščio puslapius. Šį pavasarį ilgai lauktą pirmąjį raudoną "ragą" parodė dygioji eglė 'Lucky Strike'.

Picea pungens 'Lucky Strike'
(Dygioji eglė 'Lucky Strike')

Kitose sodelio zonose spartus žaliasis augimas. Metas, kai stebiu, ar visi augalai sėkmingai sulaukė pavasario.


Tokia jau sodininko natūra - džiaugtis tuo, kas šiuo metu "ant bangos" ir tuo pačiu kažko laukti - sprogstančių pumpurų, švelnių spygliuočių ūglių, daugiamečių gėlių žiedų jūros ar sparnuotų lankytojų ką tik į sodelį atkeliavusioje paukščių girdykloje.


2 komentarai: