2015-06-13

Kaip perbristi gėlynus?

Kurdami sodą siekiame, kad funkcionalumas derėtų su estetika. Taigi, suskirstome sodą į erdves,  dažnai jas įrėminame ar atskiriame medelių bei krūmelių grupėmis, gyvatvorėmis, gėlynais. Taip sodo erdvės apgaubiamos augalija. Svarbiausias judėjimo kryptis sode nurodome takeliais ar vejos ruožais tarp želdynų. Tačiau esama ir smulkesnių judėjimo krypčių, kurios renkantis tiesiausią kelią nuo taško A iki taško B, ima kirsti taip uoliai planuotus gėlynus. Čia, tardami, kad pasirinktas sodo skirstymas erdvėmis ir jų įrėminimas mums priimtinas ir jo keisti nenorime, turime du pasirinkimus - arba kantriai cipenti papildomus kelis, keliolika ar netgi daugiau metrų aplink erdvę formuojantį želdyną, arba rasti būdą perbristi gėlynus mums reikiamoje vietoje.

Sodelyje tuo tikslu įrengėme akmenų "brastas" per gėlynus. Pirmoji atsirado vidiniame kiemelyje. Čia gėlynas "L" raidės formos. Ilgesnioji ~20m kraštinė priglunda prie nuo gretimo sklypo skiriančios tujų gyvatvorės. Trumpesnioji ~10m dalis atskiria vidinį kiemelį nuo ūkinės zonos su nedideliu daržiuku. Pastarojoje iš penketos didesnių akmenų ir padaryta "brasta".

 

Sprendimas pasiteisino. Tad  netrukus analogo sulaukė ir poilsio zonos gėlynas, kurio "S" formos priekinės linijos dalis gaubia aktyvesniems žaidimams skirtą žolės plotą. Kaip ir kituose gėlynuose "brasta" atsirado siauriausioje gėlyno vietoje.


Vienoje pusėje atsiveria žolės plotas ir toliau už jo esantis vaizmedžių sodas, kitoje pusėje - palei šoninę gėlyno liniją einantis įvažiavimo į kiemą keliukas ir už jo esanti ūkinė kiemo dalis su vaiskrūmiais. 


Sprendimui ir čia pasiteisinus su kaupu, kurdami gėlyną šiaurinėje namo pusėje iškart įrengėme akmenų "brastą". Ji jungs prie šiaurinės namo pusės priglusiančią pasisėdėjimui skirtą aikštelę su vaismedžių sodu. Ir tai bus tiesiausias kelias iš namų į obelų sodą.


Priklausomai nuo akmenų "brastos" naudojimo intensyvumo parinkau gėlių greta jos sodinimo atstumus. Vidiniame kiemelyje gėlyną kertame dažniausiai, tad ir augalai sodinti kiek tolėliau. Kitur augalai sodinti arčiau, kad sezono bėgyje lengvai pridengtų akmenų taką per gėlyną.


Šis pasirinkimas leidžia mums išsaugant gėlynų vientisumą be diskomforto judėti sode. Besisvečiuojantieji taip pat lengvai randa praėjimus ir jais naudojasi. "Brastos" netgi išlaiko vaikų testą - nesu mačiusi bandančių iš vienos kiemo zonos į kitą patekti kažkur kitur kertant gėlyną.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą