2018-08-31

Pažintis: kemeras, rudbekija ir skėstašakis astras

Eksperimentams paprastai renkuosi augalus, kurie galėtų papildyti sodą tylesniais periodais arba tiktų kintančiam sodui (kaip kad pavėsio augalai). Šįkart norėčiau pasidalinti pirmaisiais įspūdžiais apie daugiametes gėles, kurios prabyla antroje vasaros pusėje.

Kemerą 'Riesenschirm' pirmą kartą pamačiau aistringos sodininkės-mėgėjos kieme prieš keletą metų. Augalas atrodė fantastiškai - stotingas kone poros metrų keras, apsikaišęs ant tamsių stiebų iškeltais milžiniškais apvalainais žiedų skėčiais. Pasidomėjusi augalo poreikiais, ketinimų auginti savame kieme tąkart atsisakiau. Vis dėlto įspūdis buvo neišdildomas, tad po kurio laiko kemero sodinukas rado vietą derlingesnį ir drėgnesnį dirvožemį galinčiame pasiūlyti tėvų kieme. Stotingoji gėlė ne tik pritapo, bet ir pelnė tėvų simpatijas. Šį pavasarį nutariau kemerą eksperimento tvarka įkurdinti ir savame kieme. Teko laimė iškart pasisodinti gana nemažus sodmenis. Sausros pavasario pabaigoje ir pirmoje vasaros pusėje pareikalavo dėmesio - kemerus teko laistyti, mat karščio paveikti ūgliai vysdavo. Sausrų metui pasibaigus, laistymą pamiršau ir antroje vasaros pusėje sulaukiau išsiskleidžiančių įspūdingų žiedynų. Tiesa, kerai  nėra tokie aukšti. Priežastys galimos kelios - ir mažiau palankios augimo sąlygos, ir pirmieji augimo metai naujoje vietoje, ir neįprastai sausas gegužės-birželio periodas.

Eupatorium maculatum 'Riesenschirm'
(Kemeras
'Riesenschirm')

Ne paslaptis, kad sodelio top-metas yra pirmoji vasaros pusė, tad visad troškau atrasti "darbinį arkliuką" antrai vasaros pusei. Žėrinčioji rudbekija 'Goldsturm' - puikus kandidatas. Pradėjusi žydėti liepos mėnesį nenuilstamai pluša dar ir rudens pradžioje. Nors ryškesnio geltonio gėlių sodelyje nebuvo matyti jau kelerius metus, ši rudbekija verta išimties, juolab kad sodresnis geltonis rudenėjančiame sode - ir savu laiku, ir savoje vietoje. Nenuostabu, kad žvilgsnis nuo tuštesnių gėlyno plotų krypsta į iš sėklų išaugintus rudbekių sodinukus bei galimus padalinti augesnius kerus.

Rudbeckia fulgida 'Goldsturm'
(Žėrinčioji rudbekija 'Goldsturm')

Skėstašakis astras sudomino perkaičius Amy Ziffer knygą apie pavėsio augalus (žr. įrašą Iš sodininko mėgėjo knygų lentynos). Nors nuotrauka nebuvo įspūdinga, tačiau aprašas sudomino - atsparumas ligoms, gera išvaizda viso sezono metu, vienas tų retų augalų, galinčių žiedais praskaidrinti šešėlingą sodą rudenėjant. Rugpjūtį prasiskleidus smulkiems (tačiau gausiems) baltiems žiedams, išryškėjo kontrastas su sodriai žaliais lapais bei tamsesniais stiebeliais. Literatūroje rašoma, kad neagresyviai plinta atžalomis ir puikiai dengia žemę pavėsyje. Šioms praktinėms savybėms įvertinti dar prireiks laiko, tačiau pirmasis įspūdis labai geras.

Aster divaricatus 'Tradescant'
(Skėstašakis astras
'Tradescant')

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą