2018-12-30

Eksperimentas: pievos intarpai vejoje

Kiekvienais metais maga išbandyti ką nors nauja savame sode. Praėjusio sezono didžiausias eksperimentas - nešienaujamos pievos intarpai vejoje. "Pieva" ir "veja" būtų ne visai tikslūs terminai, mat kas savaitę-dvi žoliapjove pjaunama žolytė nepretenduoja į išpuoselėtos vejos titulą, o "pieva" neprimena tikrosios, įvairove knibždančios.

2018m. birželis

Mintį subrandinome stebėdami sodines tendencijas, kitus sodus ir tikėdamiesi, kad galbūt reiks mažiau priežiūros. Eksperimentą ėmėmės įgyvendinti didžiajame sode, kuris užima beveik 1ha. Gegužės mėnesį pasižymėjome tris plotelius ir visą sezoną juose nebepjovėme žolytės.

2018m. rugsėjis

Pirminė mintis buvo šienauti šiuos plotelius du kart. Pirmąjį - vasarą, antrąjį - rudenį, link sezono pabaigos. Realybėje susivėlinome ir nušienavome tik pasibaigus sezonui lapkričio pradžioje. Toks vėlyvas darbas nebuvo lengvas - dalis žolės sugulė, o ir pjovimas ne tas, lyginant su šviežia sultinga žole. Ar darbo gavosi mažiau, būčiau linkusi abejoti. Greičiausiai laiko atžvilgiu išėjo panašiai - ar būtume pjovę kas savaitę-dvi kartu su visu plotu, ar vienu ypu išskyrėme daugiau laiko, idant nupjauti užaugusią žolę ir ją surinkti.

2018m. rugsėjis

Kokie privalumai? Jei patinka vėjyje vilnijantys žolynai, išties bus kuo pasigėrėti, bent jau pirmąją vasaros pusę. Be to, aiškią formą turintys nešienaujamos žolės ploteliai suteikė daugiau struktūros dar visiškai jaunam sodui. Buvo gana įdomu stebėti, kaip gamta skina kelią įvairovei. Į sezono pabaigą žolynuose, kuriuose vyravo vejoms skirto mišinio varpiniai augalai, ėmė rastis kraujažolių, raudonųjų dobilų, baltagalvių, paprastojo perluočio žiedų.

2018m. rugsėjis

Viskas, rodos, būtų puiku, tačiau lieka atviras klausimas, kaip suvaldyti mažiau pageidaujamų augalų - kiaulpienių, dirvinių vijoklių - kiekius? Galbūt turite patirties su nešienaujamos pievos intarpais vejoje? Pasidalinkite.

2018m. spalis

4 komentarai:

 1. Smagus eksperimentas. Būtų įdomu sužinoti, kaip jums pavyko išlaikyti tokias gražias kontūrų linijas per sezoną? Kaip ir kuo susižymėjote plotelius?
  Mano patirtis - kiaulpienių mažėja pievai stiprėjant ir natūralėjant, didėjant žolynų įvairovei. Pavasarį jos geltonuoja, tačiau vėliau sezono metu yra beveik visiškai nustelbiamos aukštesnių žolynų.
  Dar vienas mūsų atradimas - specialiai aukštai žolei ar net jauniems krūmams pjauti skirtos žoliapjovės (mums labai aktualu, nes mūsų pieva drėgna ir joje sėjasi karklai). Vienkartinė nuoma nėra labai brangi, o tą vienkartinį pjovimą labai smarkiai palengvina.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Ačiū, Aiste, minėtomis žoliapjovėmis būtinai pasidomėsime :)
   Ploteliams žymėti naudojau ilgą metrą, virvę ir vienkartinius peilius, kurie tarsi punktyru nužymėjo plotelių ribas pirmajam pjovimui. Pakraščiai savaime gaunasi tokie pjaunat žoliapjove-traktoriuku (ar įprasta stumiama žoliapjove). Pasinaudojusi Jūsų pastebėjimais, nepadariau vidinių kampų, plotelių linijos yra tiesios arba lenktos (dalis numanomo apskritimo lanko).

   Panaikinti