2013-11-16

Gėlynas - sala

Esu rašiusi apie sodelio geltonai-mėlyną ir reprezentacinės zonos gėlynus. Šiandien kviečiu pratęsti pažintį ir noriu pristatyti gėlyną-salą, kurį vadiname "kiaušiniu" dėl apvalainos formos. Jis yra centrinėje kiemo dalyje, tarsi riebus taškas skiria vidinį kiemelį nuo poilsio zonos. Netoliese atskirti vejos ruožais eina pagrindiniai takai ir takeliai.

Iš pradžių susipažinkime su gėlyno-salos augalais. Šiek tiek patraukus nuo centro įkurdintas lazdynas 'Red Majestic' raitytomis šakelėmis ir tamsia bordo lapija. Pasirinkimas nenuvylė - augalas įdomus kiaurus metus. Nuo vėlyvo rudens iki ankstyvo pavasario žavi raitytų šakelių žaisme, augalui subrendus tikimės žirginiais padabintų pavasarių, na o lapijos spalva kinta nuo ryškios bordo gegužės mėnesį iki drumzlinai žalios antroje vasaros pusėje bei rudenį.

Corylus avellana 'Red Majectic'
(Lazdynas 'Red Majestic')

Corylus avellana 'Red Majectic'
(Lazdynas 'Red Majestic')

Medeliu formuojamas lazdynas tarsi pagrindinė ašis, apie kurią išsidėstę žoliniai augalai. Ateityje savo įspūdingu stotu ir švelnios spalvos žiedais turėtų pavergti kol kas dar jaunučiai baltojo diktono kerai.

Dictamnus albus
(Baltasis diktonas)

Birželį diktonų žiedams pritaria gojiniai šalavijai 'Ostfrieseland'. Šiemet čia pat įkurdinau dar vienos veislės gojinius šalavijus - 'Amethyst'. Tikiuosi, kad jų rausvi žiedai kartu su diktonais pašviesins tamsų gėlyno koloritą.

Salvia nemorosa 'Ostfrieseland'
(Gojinis šalavijas 'Ostfrieseland')

Tarsi tolėliau matomo geltonai-mėlyno gėlyno aidas savo lapija sezono metu vilnija sibiriniai vilkdalgiai. Tik čia, arčiau akių, įkurdinau "kilmingesnius". Ir žiedų spalvos parinktos artimesnės greta augantiems šalavijams.

Iris sibirica 'Lady Vanessa'
(Sibirinis vilkdalgis 'Lady Vanessa')

Gėlyno pakrasčiuose išsidėsčiusios vilnotosios notros 'Helen von Stein' ir alūnės 'Palace Purple'. Pirmųjų misija pilkais atspalviais pagyvinti gėlyno vaizdą, antrųjų - atkartoti tamsią lazdyno lapiją. Kol atradau tinkamą pilkalapį augalą, teko susipažinti su nemenka jų puokšte. Daugumos sidabriškas atspalvis šiame gėlyne atrodė pernelyg intensyvus, o štai vilnotoji notra pritapo iškart. Tamsioje alūnės lapijoje įsimaišo drumsti žalios atspalviai, tarsi atkartojantys lazdyno charakterį.

Stachys lanata 'Helen von Stein'
(Vilnotoji notra 'Helen von Stein')

Heuchera micrantha 'Palace purple'
(Smulkiažiedė alūnė 'Palace Purple')

Birželio žiedų gausos laukti neprailgsta - gegužės mėnesį stebime kirgizinių česnakų spurtą. Net ir vėliau, praradusios puikų purpurinį rūbą, ilgai gėlynui žaismingumo suteikia iškeltos jų galvos.

Allium aflatunense, Alium aflatunense 'Purple Sensation'
(Kirgizinis česnakas, kirgizinis česnakas 'Purple Sensation')

Allium aflatunense, Alium aflatunense 'Purple Sensation'
(Kirgizinis česnakas, kirgizinis česnakas 'Purple Sensation')

Nuo birželio vidurio savo purius didžiulius burbulus pamažu išskleisdžia Kristofo česnakai. Čia dalis skaitytojų tikriausiai nusistebės - juk birželis "kiaušinyje" ir taip gausus žiedų. Tačiau šie neaukšto ūgio česnakai taip pat turi savo misiją. Po gausaus žydėjimo nukirpus gojinius šalavijus liepą gėlyno centrinėje dalyje ima žiojėti skylė. O kai šalia ridinėjasi linksmi ažūriški česnakų burbulai - skylė nė motais ir pakartotinio šalavijų žydėjimo laukti neprailgsta. 

Allium christophii
(Kristofo česnakas)

Tikriausiai jau nekantraujate pamatyti, kaip visi šie augalai dera drauge. Žemiau esančiose nuotraukose puikiai matyti sezono metu kintantis gojinių šalavijų vaidmuo. Birželio pradžioje kuklūs jų žiedų pumpurai dar tik žada atūžiančią "mėlynąją bangą".

Birželio pradžia, 2013

O štai birželio antroje pusėje jau groja pirmuoju smuiku.

Birželio antroji pusė, 2013

Liepą ateina štilis nukirpus šalavijus. Labiau pastebimi tampa kiti augalai - Kristofo česnakai, vilnotosios notros ir alūnės.

Liepos pabaiga, 2013

Rugpjūčio pradžioje gyvybės ratas tarsi ima suktis iš naujo - vėl pastebimi kuklūs gojinių šalavijų žiedų pumpurai.

Rugpjūčio pradžia, 2013

Rugpjūčio pabaigoje galima džiaugtis kiek ramesne nei birželį "mėlynąja banga".

Rugpjūčio pabaiga, 2013

Net ir rugsėjo mėnesį, kiek nublankę šalavijų žiedynai yra išraiškingi ir atspindi rudens nuotaikas.

Rugsėjo antroji pusė, 2013

6 komentarai:

 1. Kažkur skaičiau, kad Lietuvoje žmonės gyvena tarsi atvirukuose. Taip atrodo iš Irano atvykusiems žmonėms. Žiūrėdama į nuotraukas prisiminiau šį palyginimą.:)

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Ačiū :)
   Manau dažnas sodininkas lapkritį pažvelgęs į savo sodo vasaros nuotraukas pasijus kaip atvykėlis iš Irano :)

   Panaikinti
 2. Ar teisingai spėju, kad šito kiaušinio plotas yra +-10kv.m.?

  AtsakytiPanaikinti
 3. Žiūrint į nuotraukas taip ir norisi pasiimti molbertą, teptukus...ir pradėti tapyti.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Prašom kitąmet patikusiu metų laiku su visu molbertu į svečius ;)

   Panaikinti