2014-02-23

Patikimieji: katžolė 'Waker's Low'

Kai renkamės augalus prieš prasidedant sezonui, paprastai dėmesį prikausto gražiausi bei įdomiausi augalai. Šiuo metu atlaidžiau vertiname nukrypimus nuo praktinių reikalavimų. Prisiminkime save pasibaigus sodininkavimo sezonui. Apie ką paprastai galvojame? Apie augalus, kurie būtų nereiklūs priežiūrai, nepuolami kenkėjų bei ligų, turintys puikų estetinį vaizdą visą sezoną. Taigi, trokštame patikimų "darbininkų". Juos paprastai atrandame bandymų keliu, pagal kitų sodininkų-mėgėjų ar augintojų-profesionalų  rekomendacijas. Galima pasižvalgyti ir po įvairių organizacijų renkamus geriausiųjų augalų sąrašus, pvz. daugiamečių augalų asociacija (Perenial Plant Association, trumpiau PPA) kasmet skelbia metų augalą:

http://www.perennialplant.org/index.php/education/plant-of-the-year,

čia pat galima peržvelgti ir visų tapusiųjų metų augalais sąrašą:

http://www.perennialplant.org/index.php/education/past-winners.

Jei Jums aktualūs praktiniai aspektai, šis sąrašas gali praversti, mat pretendentai į metų augalus turi būti tinkami įvairioms klimatinėms sąlygoms, nereiklūs priežiūrai, santykinai atsparūs ligoms ir kenkėjams, dekoratyvūs įvairiais metų laikais. Pati tegalėjau tik pritariamai linksėti galva - sodelyje augančios katžolės 'Walker's Low' (2007-ųjų PPA metų augalas), alūnės 'Palace Purple' (1991-ųjų PPA metų augalas), lendrūnai 'Karl Foerster' (2001-ųjų PPA metų augalas) yra ir sodelio patikimųjų sąraše. Būtina sąlyga, kad "karūnuotas" augalas nenuviltų, yra tinkamos šiam augalui augimo sąlygos sode - tad visad verta pasidomėti prigimtiniais augalo poreikiais.

Šįkart apie vieną iš tokių patikimų augalų - katžolę 'Walker's Low', be kurios mūsų sodo nebeįsivaizduoju. Pavasarį atželia gana anksti ir jau gegužės pabaigoje pradeda žydėjimo maratoną, užtvindydamos mūsų kiemą gausiais mėlynais žiedais. Keras užauga apie 60cm, ne mažiau išsikeroja ir į plotį. Sodinant grupelėmis, verta palikti maždaug 50cm atstumus tarp augalų.


Katžolėms patinka skurdoka sodelio priesmėlio dirva ir saulėta vieta. Tame pačiame gėlyne prisitaikė neidealiomis sąlygomis augti ir rūšiniai sibiriniai vilkdalgiai, tad jų žydėjimo metas tampa ypatingu laiku sodelyje, kai žiedai rodos pilasi it iš gausybės rago.


Mėlyna žiedų spalva gana universali. Rausvai žydinčių rožių ir šių katžolių derinį galima vadinti klasikiniu. Sodelyje katžolių kaimynai žydi geltonų atspalvių žiedais:

Nepeta 'Walker’s Low’, Hemerocallis 'Stella d'Oro'

Nepeta 'Walker’s Low’, Hemerocallis citrina

Nepeta 'Walker’s Low’, Anthemis tinctoria ‘E.C.Buxton’

Puikiai greta atrodo ir oranžine spalva žydintys augalai. 

Nepeta 'Walker’s Low’, Achillea millefolium ‘Terracotta’,
Potentilla fruticosa 'Abbotswood'

Mėlynos katžolių žiedų kupetos kuria smulkų raštą, tad verta pagalvoti apie augalus, pasižyminčius  kontrastingos faktūros lapija. Geltonai-mėlyname gėlyne žemaūgių barzdotųjų vilkdalgių pulkeliai atsirado būtent dėl lapų aštrios faktūros.

Nepeta 'Walker’s Low’, Iris (SDB), Potentilla fruticosa 'Abbotswood',
Cornus alba 'Spaethii'

Peržengus kalendorinį vasaros vidurį paprastai susiruošiu nukirpti ištisus pusantro mėnesio nenuilstamai žydėjusius katžolių kuplius kerus. Šį darbą atidėlioju keletą dienų, mat nesinori kad ir laikinai atsisveikinti su bičių bei kamanių dūzgimu, kurios gausiai lanko šių katžolių žiedus. Mėgstu pritūpti prie šių gėlių ir stebėti verdantį jose gyvenimą. Sakysite, o kaip įgėlimai? Nors po savą žolę mėgstame vaikštinėti basi, ir gėlynan įskriejusį kamuolį pasiimame, įgėlimas itin retas įvykis ir pasitaikantis ne kiekvieną sezoną. Netgi nukerpant žiedynus, bitės ir kamanės supratingai nuskrenda šalin.


Per pora savaičių katžolės užaugima lapų pagalvėles, o kiek vėliau įgavusios antrąjį kvėpavimą žydi nenuilstamai iki pat šalnų. Tiesa, kereliai būna kiek žemesni, tačiau taip pat gausūs mėlynų žiedų.


Susigundėte šia gražuole ir manote, kad ją puikiai galėtų pakeisti rūšinė faseno katžolė (Nepeta x faassenii)? Iš savos patirties galiu pasakyti, kad neverta, mat rūšinė sėjasi kaip pasiutusi, daigelius ravėti pabosta, tad kur kas paprasčiau įsigijus katžolę 'Walkers Low' pasidauginti kero dalijimu. Praėjus sezonui kerą nesunku padalinti į 4-7 (kartais ir daugiau) dalis, tad dauginama gana sparčiai. Pasodinusi pamiršau ne tik sėjinukų, bet ir piktžolių ravėjimą, mat sužėlę šių katžolių kerai neleidžia joms pasiekti saulės šviesos. Darbo minimaliai, o akys maudosi mėlynuose žieduose kone visą sezoną - nuo gegužės pabaigos iki pat šalnų, išskyrus laikotarpį, kol nukirpti katžolių kerai pasiruošia antrajam žydėjimui.

14 komentarų:

 1. Katžolė WL - jėga :) pasirašau 100%. Bet pastaruoju metu pas mane įniko kieno tai katinas pagulinėti, tai kartais kiek formą pagadina. Bet augalas puikus :)

  Rasa

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Nors pas mus kieme eina ne vieno ir ne dviejų katinų-prašalaičių keliai, anei vienas nelipa ant katžolių, įsitaiso kur radę augalais neužskleistą gėlyno plotelį. Vis nusitebėdavau, kodėl katžolė yra KATžolė, jei katinai nerodo jokio išskirtinio susidomėjimo ja. Bet matyt katinų skoniai ir įpročiai skirtingi :) Kita vertus, pas mus katžolės tiesiog ūžia nuo bičių ir kamanių dūzgimo, tad katino vietoje aš irgi ant jų nelipčiau :)

   Panaikinti
 2. Tinklaraščio administratorius pašalino šį komentarą.

  AtsakytiPanaikinti
 3. Laba diena. Ar butų galima katžolės sodinukų isigyti, bent keleta?😊 nežinsu kaip kitaip Jums parašyti ☺

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Susisiekti galima el. paštu, kurį rasite skyrelyje "Kontaktai" (puslapio viršuje).

   Panaikinti
 4. O kiek nukerpate katžoles? Tik žiedynus, apvalų kupstelį ar dar žemiau?

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Kerpu žemai. Lieka iki 5-7cm. Išimtis, kai susivėlinu ir jau kero centre matyti nauji atželiantys ūgliukai. Tada kerpu juos palikdama.

   Panaikinti
 5. Padėkit! Gal žinot, kodėl katžolė išgula?

  AtsakytiPanaikinti
 6. Padėkit! Gal žinot, kodėl katžolė išgula?

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Sveiki, man žinomos dvi priežastys - per geras gyvenimas (derlingesnė dirva, daugiau drėgmės) arba užaugęs didelis keras, kurį jau vertėtų atnaujinti, padalinti į kelias dalis. Dalinant kerą pasiliekame iš šonų kero gabalėlius, kurie yra jaunesni, o senesnės vidurinės kero dalies atsisakom.

   Panaikinti
 7. Ačiūūū.Jai tik dveji metai... Ji dabar ruošiasi žydėti, galiu dalinti?

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Yra du laikai, kada paprastai dauginamos daugiametės gėlės - balandžio pabaiga-gegužė ir rugpjūti-rugsėjo pradžia. Katžolę geriausia dauginti tada, kai ji nežydi. Šiuo metu neverta dalinti - pasidžiaukite žiedais :)

   Panaikinti
 8. Įsigijusi katžolių prieš metus nebegaliu atsidžiaugti jų grožiu ir prisitaikymu. Nr 1 mano gėlyne...kasmet tik dauginsiu ir dauginsiu, kol apsodinsiu kur numačius

  AtsakytiPanaikinti