2014-07-01

Vidinio kiemelio gėlynas

Prieš dvejus metus maniau, kad labiausiai vykęs mano, kaip sodininkės mėgėjos, kūrinys - vidinio kiemelio gėlynas (žr. įrašą "Vienas gėlynas - keli vaizdai"). Prabėgus vos metams šį kiemo kampelį palietė nemenkos pertvarkos, kurių pirmuosius vaisius matome šiemet.
Kodėl atsirado pokyčių poreikis? Iriantis pirmyn geltonai - mėlyname ir reprezentacinės zonos gėlynuose kritiškesnis žvilgsnis nukrypo ir į vidinio kiemelio gėlyną. Augalų įvairovės būta per didelės, trūko ritmo, kuris išgaunamas atkartojant tuos pačius augalus. Gėlynui skirtas žemės ruožas ganėtinai siauras, tad augalų išdėstymo principas, kurį taikiau geltonai - mėlyname gėlyne čia netiko. Reikėjo kitokios schemos. Taip bemintijant, ką ir kaip koreguoti kražtovaizdžio dizainerės Elės Urbonienės puslapyje www.zaliavieta.lt aptikau kvietimą pažvelgti į savąjį kiemą specialisto akimis. Susiviliojau. Juolab, kad sprendimo vidinio kiemelio gėlynui dar neturėjau. Bendradarbiavimo rezultatas - Elės eskizas...


... ir pirmą sezoną gyvenanti jo realizacija.


Augalus sodinau remdamasi Elės pateikta žolinių augalų schema, kurioje skirtingi augalai persipina vingriomis pynėmis per visą gėlyno ilgį. Taip išgautas ritmas ir vieningumo jausmas. Kraštovaizdžio dizainerės pasiūlytas gėlyno variantas turi tuos pačius top-laikus kaip ir ankstesnysis -  birželio mėnesį ir vasaros pabaigą/rudenį. Specialistė į siūlomą viziją įpynė ir vidinio kiemelio gėlyną su kitomis kiemo erdvėmis rišančias gijas. Tad neatsitiktinai birželį čia karaliauja mėlyni tonai (ryšys su geltonai - mėlynu gėlynu) ar savo vertikalia povyza atkreipia dėmesį smailiažiedžiai lendrūnai (ryšys su reprezentacinės zonos gėlynu). Vidinis kiemelis nėra izoliuotas, iš jo matyti dalis kitų kiemo erdvių, tad dėmesys kontekstui man buvo puiki praktinė pamoka.


Dizainerės pasiūlyme išliko dalis anksčiau čia jau augusių žolinių augalų - šilokai, snapučiai, miskantai, lelijos. Tai maloniai nustebino ir pradžiugino, juolab kad Elės kūrybinių minčių neribojau. Turint didžiąją dalį augalų pokyčiai nesunkiai įgyvendinami ir išlieka vidinis komforto jausmas, nes neatsisakoma to, kas puikiai pritapo. Įvedus keletą naujų augalų bei pritaikius naują augalų išdėstymo schemą vaizdas pasikeitė iš esmės. Plane palikta erdvės papildymams bei korekcijoms - numatytos vietos, kur galėjau išdėstyti anksčiau čia augusias lelijas ir miskantus. Esant poreikiui gėlyną nesunkiai bus galima pratęsti tolyn į vaikų zoną ir/ar kiek paplatinti.

Apžvelkime žolinius augalus, įsikūrusius vidinio kiemelio gėlyne. Kaip matyti nuotraukose, šiuo metu karaliauja snapučiai 'Johnson's Blue' ir 'Orion' bei gojiniai šalavijai 'Caradonna'.

Geranium  'Johnson's Blue', Salvia nemorosa 'Caradonna'
(Snapučiai 'Johsson's Blue', gojinis šalavijas 'Caradonna')

Geranium  'Orion', 'Johnson's Blue'
(Snapučiai
'Orion', 'Johnson's Blue')

Ateityje birželio mėnesį žvilgsnius turėtų prikaustyti išraiškingi australinės barškės kerai. Kaip ir kitiems ilgaamžiams, vienoje vietoje nekliudomi ilgai galintiems augti augalams, barškėms reikia keletos sezonų, kad augalai subujotų ir atskleistų visą savo grožį. Šiemet nuskilo laimė pamatyti pirmuosius žiedus.

Baptisia australis 'Purple Smoke'
(Australinė barškė 'Purple Smoke')

Šiuo metų laiku puikiai matomi ir savo vertikaliu stotu išsiskiria smailiažiedžiai lendrūnai 'Avalanche'. Elės siūlytą (ir reprezentacinės zonos gėlyne augantį) smailiažiedį lendrūną 'Karl Foerster' pakeičiau margais lapais pasižyminčiu lendrūno kultivaru. Ar ši "savivalė" pasiteisins, parodys laikas. Bent jau šį sezoną  šviesūs lendrūno blyksniai greta itin tamsių šlavijų žiedų savo kontastu akių neerzina.

Calamagrostis x acutiflora 'Avalanche'
(Smailiažiedis lendrūnas 'Avalanche')

Liepos pradžia - azijinių lelijų metas. Pasilikau mylimiausias iš jų - 'Netty's Pride' ir atkartojau gėlyne nedidelėmis grupelėmis.

Lilium (Asiatic) 'Netty's Pride'
(Lelija (azijinė) 'Netty's Pride')

Liepos pabaigoje - rugpjūčio pradžioje gėlynas įgaus antrąjį kvėpavimą. Pražys šluotelinės hortenzijos ir OT grupės lelijos 'Sonora'. Iš turėtų OT lelijų pasirinkau šias dėl santykinai mažesnių žiedų, kurie į gėlynus įsilieja geriau nei itin stambūs. Aukštaūgės lelijos taip pat gėlyne atkartotos nedidelėmis grupelėmis.

Lilium (OT) 'Sonora'
(Lelija (OT) 'Sonora')

Rudens karaliai - šilokai bei varpiniai augalai. Turėtą ir jau spėjusį paūgėti kininio miskanto 'Yaku Jima' kerą padalinau į ketvertą dalių ir vėlgi atkartojau gėlyne. Naujiena - rudeniop rusvais, oranžiniais ir bordo atspalviais turėsiantys nusidažyti varpinio augalo Schizachyrium scoparium 'Wildwest' kereliai.

Sedum telephium
(Puošnusis šilokas)

Miscanthus sinensis 'Yaku Jima'
(Kininis miskantas 'Yaku Jima')

Tuo pačiu nutariau pakoreguoti sumedėjusių augalų asortimentą. Baltažiedę robiniją 'Umbraculifera' ir uolinius kadagius 'Skyrocket' pakeičiau glotniosiomis medlievomis 'Ballerina', kurių dabar yra trejetas. Kvapiąsias abelijas, kurių beveik visus naujus ūglius jau kelintą iš eilės sezoną išlaužo vėjas, nutariau šiemet pakeisti šluotelinėmis hortenzijomis, kurios papildys jau augančias 'Limeligth'. Viename gėlyno krašte iš sumedėjusių dar lieka putinalapis pūslenis 'Diabolo' bei jam po kojomis išsidriekę Fortūno ožekšniai 'Emerald Gaiety' bei gulsčiasis kadagys 'Nana'. Kitame gėlyno gale rudenį raudoniu sužimba sparnuotasis ožekšnis 'Chicago Fire' ir gėlyno centre savo išskirtine forma bei lapų spalva dėmesį patraukia paprastasis bukas 'Purple fountain'.

Hydrangea paniculata 'Limelight'
(Šluotelinė hortenzija 'Limelight')

Fagus sylvatica 'Purple Fountain'
(Paprastasis bukas 'Purple fountain')

Žvelgdama į šių metų vidinio kiemelio gėlyną matau, kad pokyčiai išėjo į naudą, tačiau prireiks keleto sezonų, kad augalai suaugtų ir atskleistų sumanymą pilnai.

2 komentarai: