2014-06-15

Sodelio atspindžiai: birželis'2014

Gegužę išlydėjome su sinavadų žiedais. Ir pirmoji birželio pusė vis dar jais puošėsi.

Aquilegia vulgaris 'Nora Barlow' (mixed)
(Paprastasis sinavadas
'Nora Barlow' (mišinys))

Baigiantis sinavadų žydėjimui prasiskleidė iš sėklų augintų rusmenių žiedynai. Tikėjausi, kad jos papildys sinavadų žydėjimą, tačiau žydėjimo laikai iš esmės prasilenkė.

Digitalis purpurea 'Pam's Choice'
(Paprastoji rusmenė 'Pam's Choice')

Šiuo metu pradeda skleistis miškinių lelijų žiedai. Šiemet jų gausos nesulauksiu, mat praėjusį rudenį visos miškinukės persikėlė į šiaurinėje namo pusėje specialiai joms skirtą plotelį, kuris turėtų geriau atitikti jų poreikius.

Lilium martagon var. album
(Miškinės lelijos baltažiedė forma)

Ir vėl džiaugiamės putinalapio pūslenio žiedais. "Ir vėl", nes praėjusiais metais buvo pauzė. Prieš metus pavasarį nugenėjau visą krūmą palikdama vos sprindžio stimburius. Augalas per metus buvo priverstas užauginti visą lają iš naujo. Palyginimui, kaip pūslenis atrodė šių metų birželio pradžioje ir tuo pačiu metu prieš metus, pateikiu dvi nuotraukas:

Physocarpus opulifolius 'Diabolo' - 2014m. birželis
(Putinalapis pūslenis 'Diabolo')

Physocarpus opulifolius 'Diabolo' - 2013m. birželis
(Putinalapis pūslenis 'Diabolo')

Po truputį augimo pagreitį didina puošnioji kolkvicija, krūmo forma tampa apibrėžtesnė. Šis augalas nėra toks spartus kaip putinas, kurio atvaizdas puikavosi gegužės mėnesio sodelio atspindžiuose, tačiau  kasmet sulaukiame vis daugiau žiedų.

Kolkwitzia amabilis 'Pink Cloud'
(
Puošnioji kolkvicija 'Pink Cloud')

Geltonai - mėlyname gėlyne birželio pradžioje apogėjų pasiekė pajūrinių balžų žydėjimas. Kiekvienas augalas išsikerojo į didelę daugiau nei metro skersmens baltą pagalvę. Žiedai skleidžia savotišką aromatą, kuris turi savus gerbėjus. Greta augančias katžoles ir balžas lanko skirtingi vabzdžiai - katžolės kamanių ir bičių stichija, o balžos vilioja nedidelius museles primenančius vabzdžius.

Crambe maritima, Nepeta 'Walker’s Low’
(Pajūrinė balža, katžolė 'Walker's Low')

Dabar, birželio viduryje, baltos balžų žiedų pagalvės keičiasi į žiedynų kotelių ažūrą. Kaimynystėje žydinčios katžolės tęsia savąjį maratoną.

Crambe maritima, Nepeta 'Walker’s Low’
(Pajūrinė balža, katžolė 'Walker's Low')

Einant į pabaigą didžiajam sibirinių vilkdalgių - balžų - katžolių pasirodymui šiame gėlyne akis glosto aiškią rutulio formą turintys jazminai 'Nana'. Jų kero formą atkartoja šiuo metu žydėjimui po truputį besiruošiantys bobramuniai 'E.C. Buxton'.

Crambe maritima, Nepeta 'Walker’s Low’,
Anthemis tinctoria ‘E.C.Buxton’, Philadelphus coronarius 'Nana'

(Pajūrinė balža, katžolė 'Walker's Low',
bobramunis 'E.C. Buxton', darželinis jazminas 'Nana')

Pasibaigus sibirinių vilkdalgių žydėjimui pastebimesni tampa augalai spalvota lapija, pvz. baltoji sedula 'Spaethii'.

Iris sibirica, Nepeta 'Walker’s Low’, Cornus alba 'Spaethii'
(Sibiriniai vilkdalgiai, katžolė
'Walker’s Low’, baltoji sedula 'Spaethii')

Žvilgtelkite į žemiau esančias dvi nuotraukas, kuriose pirmame plane matyti centrinis kiemo gėlynas - sala. Vasara birželio pradžioje žiedų banga užliejusi antrame nuotraukų plane esantį geltonai - mėlyną gėlyną keliauja per sodelį toliau. Ateina metas didžiajam šalavijų pasirodymui ir jais užsodintoms kitoms erdvėms (vidiniam kiemeliui, reprezentacinei zonai).

2014m. birželio pradžia: top-metas geltonai - mėlyname gėlyne,
didžiajam pasirodymui ruošiasi gėlynas - sala

2014m. birželio vidurys: geltonai - mėlynas gėlynas tampa ramesniu fonu
top-metą pasiekusiam gėlynui - salai

Praėjusiais metais gėlyną - salą šiek tiek papildžiau šviesesniais atspalviais. Čia įsikūrė baltieji diktonai bei švelnia žiedų spalva pasižymintys gojiniai šalavijai 'Amethyst', kurie puikiai dera su kristofo česnakais.

Dictamnus albus
(Baltasis diktonas)

Allium christophii, Stachys lanata 'Helen von Stein',
Salvia nemorosa 'Ostfrieseland', 'Amethyst'

(Kristofo česnakas,
vilnotoji notra 'Helen von Stein',
gojiniai šalavijai 'Ostfrieseland'
, 'Amethyst')

Formų įvairovei pasitarnauja jau nužydėjusių kirgizinių česnakų burbulai.

Allium aflatunense , Salvia nemorosa 'Ostfrieseland', 'Amethyst'
(
Kirgizinis česnakas, gojiniai šalavijai 'Ostfrieseland', 'Amethyst')

Iris sibirica 'Lady Vanessa', Allium aflatunense
(Sibirinis vilkdalgis 'Lady Vanessa', kirgizinis česnakas)

Vidinio kiemelio gėlyne šiuo metu karaliauja snapučiai ir gojiniai šalavijai 'Caradonna'. Bet apie šį gėlyną, praėjusią vasarą sulaukusį pertvarkos daugiamečių gėlių fronte, papasakosiu atskirame įraše.

Geranium 'Johnson's Blue', Salvia nemorosa 'Caradonna'
(Snaputis
'Johnson's Blue', gojinis šalavijas 'Caradonna')

5 komentarai:

 1. Nuostabus žydėjimas ir deriniai. Vilkdalgių ir nužydėjusių česnakų nuotrauka įspūdinga. Pas mane šiais metais sibiriniai vilkdalgiai žydėjo labai prastai - neatsilaikė prieš amarų antplūdį.Santūrios priemonės, tokios kaip plovimas ir traiškymas rankomis nepadėjo. Atrodo, kad jūsų sodelyje kenkėjų atplūdžiai nebaisūs :) Ar neturit tokios problemos, ar kažkaip aktyviau su jais kovojate?

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Amarai pas mus šiemet labai puola vaismedžius. Matyt jie skanesni nei gėlės :) Iš dekoratyviųjų augalų amarai kasmet nutūpia putiną 'Roseum' bei kažkodėl vieną ir tą patį sibirinių vilkdalgių kelmelį. Anksčiau, kol turėjau, mėgdavo baltagalves. Kiti dėl grožio auginami augalai rimtų atakų nepatiria. Vaismedžius nuo amarų nupurškiam tik esant "kritinei masei".

   Panaikinti
 2. Nekantriai laukiu to sekančio straipsnio:)

  AtsakytiPanaikinti
 3. Visada smagu pasigrožėti Jūsų sukurtais augalų deriniais. Labiausiai patinka tai tos nepamainomos Faseno katžolės, trykštančios iš gėlynų ant vejos. Aš irgi pernai ją įsigijau, o šiemet prisidauginau dar keletą, nes kažkaip jų norisi vis daugiau. Turiu dar didžiažiedę ir sibirinę, na bet jos neprilygsta pirmajai ir žydėti pradeda tik dabar.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Šiai katžolei galima kurti fanų klubą :) Šių metų išvada, kad jų kerus teks gana dažnai atnaujinti - suaugusios į didelius kerus šiemet išvirto "išklotine".

   Panaikinti