2014-11-17

Pažintis: didžiažiedė rusmenė, pajūrinė balža, kupstinis barzdūnas 'Wildwest'

Dažnam sodininkui nesvetimas jausmas, kad jo valdos tarsi eksperimentinis laukas, į kurį keliauja vis nauji, iki tol sode neauginti, augalai. Mūsų šeimos kiemas ne išimtis. Tik šį sezoną, gėlynams įgavus pastovesnį pavidalą, atsirado atskira 3m x 2m eksperimentinė lysvė. Šiandien pirmasis pasakojimas apie naujokus, kurie mūsų sode praleido ne mažiau kaip vienerius metus ir jau patyrė visų metų laikų išbandymus.

Didžiažiedė rusmenė (Digitalis grandiflora) mano dėmesį augintojų kataloguose patraukė gerokai anksčiau. Savame kieme pasodinau atsiradus ploteliui, kuriame dalį dienos karaliauja pavėsis. Sudomino tai, kad ši rusmenė daugiametė, tad norint turėti kasmet žiedų, nereikia pastoviai rūpintis sėjinukais, kaip kad auginant dvimetes jų giminaites. Be to, gėlyno idėjai labai tiko šaltai gelsva žiedų spalva. Vertikalus siluetas dar vienas šios gėlės pliusas, suteikiantis gėlynui formų įvairovės. Didžiausias atradimas - išties ilgas žydėjimas. Tad nieko nuostabaus, kad ši rusmenė ne tik pasiliko sodelyje, bet ir gavo didesnį plotelį, nei buvo numatyta iš pradžių.

Digitalis grandiflora
(Didžiažiedė rusmenė)

Pajūrinė balža (Crambe maritima) labai įdomus ir įspūdingas augalas. Soduose auginama dėl plačių, išraiškingų, gražiomis bangomis suklostytų lapų. Pavasarį pasirodantys lapeliai violetiniai, vėliau beaugdami tampa melsvos spalvos.

Crambe maritima (Pajūrinė balža)

Crambe maritima (Pajūrinė balža)

Birželio pradžioje augalas iškelia baltą kvepiančių žiedų kepurę. Žydi kone mėnesį. Nužydėjus liepos pradžioje lieka žiedų kotelių ažūras.

Crambe maritima (Pajūrinė balža)

Crambe maritima (Pajūrinė balža)

Netrukus prie augalo pagrindo ima augti nauji lapeliai, tad senuosius stiebus ir lapus po kurio laiko pašalinu. Užaugus naujiems lapams iki pat sezono pabaigos gėlynas puošiasi išraiškingais pajūrinės balžos lapais. Dauginti galima būtų sėklomis, tačiau man pavyko pasidauginti šaknų dalimis. Sodinant pirmuosius augalus vienam iš jų nutrūko nemaža dalis šaknies. Nutrūkusią dalį pasodinau netoliese ir iš jos išaugo pora naujų augalų. Kaip matyti iš nuotraukų, balža primena kopūstą. Tiesa, šis "kopūstėlis" nemenkų matmenų, tad sodinant reiktų skirti apie 1 kvadratinį metrą ploto. Teko stebėti aplink skraidančius kopūstinius baltukus, bet priešingai nei kopūstai darže, balžos savuosius lapus išsaugojo. Pajūrinėms balžoms reikia gerai drenuoto dirvožemio, tad mūsų priesmėliuose jaučiasi puikiai.

Kupstinis barzdūnas (Schizachyrium scoparium) 'Wildwest' atželia pavasarį gana vėlai ir visą sezoną niekuo ypatingu neišsiskiria. Tačiau rudenį išmuša jo valanda. Rugsėjo mėnesį kupstai, svarinami žiedynų, įgauna plastiškas formas. Vėliau kerai nusidažo bronziniais atspalviais. Na o spalio mėnesio antroje pusėje žiedynai papūra. Kupstinis barzdūnas išties išskirtinė dekoratyvioji žolė, kuri puikiai jaučiasi lengvame priesmėlio dirvožemyje.

Schizachyrium scoparium 'Wildwest'
(Kupstinis barzdūnas 'Wildwest')

Schizachyrium scoparium 'Wildwest'
(Kupstinis barzdūnas 'Wildwest')

2 komentarai:

 1. Labai mėgstu pasisodinti naujų, dar neturėtų augalų, ir laukti jų "žvaigždžių valandos", kai pasirodo visu savo grožiu :) Taip šiemet buvo su Pajūrine balža. Tikrai labai įdomus ir įspūdingas augalas, pradžiuginęs šiemet savo milžinišku žiedynu.
  Nors ir kuklus, bet labai elegantiškas Didžiažiedės rusmenės žydėjimas džiugina mane jau kelintus metus. Leidžiu jai daugintis sėjinukais.
  O štai su Kupstiniu barzdūnu dar neesu pažįstama. Sprendžiant iš Jūsų nuotraukų, gana įdomus augaliukas, kuriuo reikės būtinai papildyti dekoratyvinių žolių gretas savo sode :)

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Išties, naujasi augalais "užsikrėsti" lengva :))) Jūsų bloge perskaičius apie astrancijas jos atsirado ir mūsų kieme.

   Panaikinti