2015-05-05

Praktiška narcizų kaimynystė

Gegužės pradžia. Pats narcizų žydėjimo įkarštis. Deriniai su tulpėmis, šachmatinėmis margutėmis, žydrėmis, neužmirštuolėmis, raktažolėmis ar našlaitėmis gali būti stulbinami, tačiau nepraktiški. Po kiekvienos šventės ateina kasdienybė, kuri narcizų atveju reiškia gelstančius lapus.  Tad kaip sodinti šias svogūnines gėles, kad pasibaigus žydėjimui akių neerzintų vis neišvaizdesniais tampantys lapai?


Sodelyje gėlynai sudėtiniai, kuriuose yra ir sumedėjusių augalų, ir daugiamečių gėlių, ir dekoratyviųjų žolių. Tad rasti tinkamą vietą pavasarinėms svogūninėms gėlėms nėra sudėtinga.

 
Vienas iš variantų - narcizus įkurdinti greta lapuočių krūmų, tokių kaip šluotelinės hortenzijos. Kol krūmai dar nėra pilnai sulapoję, narcizams saulės spindulių visiškai pakanka.


Kitas variantas - užpildyti tarpus tarp daugiamečių gėlių. Kaip parodė tinkamų kaimynų paieškos, ne visos daugiametės yra tinkamos narcizų kaimynės. Reiktų dairytis tarp vidutinio ūgio ar aukštesnių gėlių, neskubančių anksti subujoti į didelius kerus. Pasiteisinęs pasirinkimas - aukštaūgiai rudenį žydintys šilokai, kurie pavasarį gėlynuose formuoja dailius apvalainus kerelius.


Vėlyvo sezono didesnės dekoratyvinės žolės, pavydžiui miskantai, taip pat neblogas pasirinkimas. Kai narcizai žydi, jie dar tik leidžia pirmuosius ūgliukus. Žemiau esančios nuotraukos apatiniame dešiniajame kampe kaip tik matyti miskanto kero dalis.


Tinka ir neskubančios suželti daugiametės gėlės, pavydžiui barškės. Ar pavyks pastebėti šio vėliau į didelį kerą išaugančio augalo kuklius daigus šioje nuotraukoje?


Kone idealiai pasiteisinę kaimynai - stambesni snapučiai, pvz. "Johnson's Blue". Narcizų žydėjimo metu snapučių kereliai kompaktiškos pagalvėlės formos. Vėliau subujoja taip, kad apie jėgas kito sezono žydėjimui kaupiančius narcizus pamiršti - jų lapų visiškai nematyti.


Pasodinus narcizus tarp bijūnų pavasarį galima džiaugtis ryškiu spalvingu kontrastu, kurį suteikia nauji bijūnų ūgliai. Bet kokiu atveju sodinant narcizų svogūnėlius tarp daugiamečių gėlių tarpai tarp pastarųjų neturėtų būti per maži - svogūninėms gėlėms teks dalintis maisto medžiagomis su kaimynais. Taip pat vertėtų vengti gana anksti kuplius kerus užauginančių daugiamečių, pvz. faseno katžolių, kad narcizai nebūtų užgožti jau žydėjimo metu.


Aptarus praktinius narcizų sodinimo aspektus belieka išeiti į kiemą pasigrožėti jų žiedais. O ten, kur jų nėra, pasidairyti tinkamos kaimynystės - į akis neabejotinai kris šiuo metu tuštokas gėlyno plotelis, kurį vėliau uždengia vešli kitų augalų lapija...

4 komentarai:

 1. Labai naudinga informacija ir gražūs deriniai :-)
  Pastebėjau, kad Jūsų gėlynuose kartu auga ir spygliuočiai su daugiamečiais žoliniais augalais. Ar žoliniai negožia spygliuočių? Lyg ir esu girdėjusi, kad spygliuočius reikia sodinti pakankamai dideliais tarpais, kad nesiglaustų ir nepradėtų rudyti ir pan. Kaip jūsų atveju? Turbū daugiametės apsupa spygliuočius ar išlaikote kažkokius atstumus? O gal tokių problemų ir nekyla?
  Iš anksto dėkui :-).

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Ačiū :)
   Daugiametes gėles sodindama greta spygliuočių stengiuosi išlaikyti pakankamą atstumą, kad nuolat nesiglaustų net suvešėjus kerams.

   Panaikinti
 2. Pasiguosiu:( šiemet nesulaukiau nė vieno narcizo žiedo. Kažin kodėl taip nutiko?

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Atsakymo, deja, nežinau. Su kai kuriomis narcizų veislėmis man nutikdavo taip, kad sulaukdavau tik lapų (kasmet vis mažiau), kai tuo tarpu kitos žydėdavo augdamos tomis pačiomis sąlygomis.

   Panaikinti