2020-04-13

Ypatingas medelis

Miškas, gojelis, medis - šie žodžiai atspindi palaipsnį perėjimą nuo visumos iki individualumo. Savose erdvėse taipogi medžius sodiname tiek masyvais, tiek grupėmis, tiek pavieniui. Masyvų atveju akis vertina bendrą visumą, atskiro medžio individualumas nėra svarbus. Medžių grupėse aktualu tiek visuma, tiek atskiro medžio grožis. Pavienis medis - puiki galimybė pasigėrėti medžio išskirtinėmis savybėmis. Šįs įrašas - apie ypatingus medelius, kuriuos sodiname pavieniui.

Ypatingas medelis dažnai esti dėmesį patraukiantis akcentas, savomis savybėmis išsiskiriantis iš aplinkos. Tai gali būti medelis spalvinga ryškia lapija, kuri išryškėja žaliame fone. Vienoje iš sodelio erdvių kaip akcentą sodinome geltonlapę raudonojo ąžuolo formą.

Quercus rubra 'Aurea'
(Raudonasis ąžuolas 'Aurea'
)

Tinkamai parinkti sodinimo vietą nėra paprasta. Pirmasis klausimas - medelis bus komponuojamas arčiau erdvės pakraščio, ar centro. Sodinant medelį kaip centrinį erdvės akcentą, nederėtų rinktis geometrinio erdvės centro. Išskirtinis augalas turėtų būti šiek tiek patrauktas į vieną ar kitą pusę, idant išlaikyti erdvės ir jos elementų proporcijas bei balansą. Antrasis aspektas - fonas, kontekstas, kryptys, kuriomis bus matomas medelis. Sodinant jaunus medelius dažnas fonas - šviesi dangaus žydrynė, tad, rodos, medelis puikiai išsiskiria. Vis tik kontekstas ne visada esti statiškas (kaip, tarkim, pastatų sienos). Savame sode auginame bordo lapija ir nuostabiomis žemyn svyrančiomis šakomis bei išskirtine lajos forma išsiskiriantį paprastąjį buką 'Purple Fountain'. Deja, užaugusios tujų gyvatvorės fone jis tarsi išnyksta ir vienu mylimiausių medžių galiu pilnai pasigėrėti tik žvelgdama iš tam tikros pusės. Šviesus statiškas fonas šiuo atveju būtų vienas galimų sprendimų.

Fagus sylvatica 'Purple fountain'
(Paprastasis bukas 'Purple fountain'
)

Parenkant vietą taip pat svarbu įvertinti, ar iš tiesų medelis bus išskirtinis erdvės akcentas, ar kiti augalai ar sodo elementai nesudarys stiprios konkurencijos dėl ypatingojo statuso. Dažniausiai sodo erdvės tolygiai pereina viena į kitą. Gretimose erdvėse esantys ypatingi akcentai gali konkuruoti vieni su kitais tam tikromis matymo kryptimis. Sodelyje tokiu būdu susiduria įrašo pradžioje minėtas ąžuolas geltona lapija ir išskirtine šakų, lajos forma bei tamsia lapija pasižymintis lazdynas 'Red Majestic'.

Corylus avellana 'Red Majectic'
(Lazdynas 'Red Majectic'
)

Be abejo, svarbus ir mastelis, medelio dydžio santykis su erdve bei atstumu, iš kurio jis matomas. Kuo mažesnis atstumas, iš kurio žvelgiame į medelį, tuo labiau dėmesys krypsta į paskirus medelio elementus - lapus, šakas ir pan. Idant įvertinti medžio siluetą ir formą, atstumas nuo žvelgiančiojo turėtų būti mažiausiai 3-4 kartus didesnis nei medžio aukštis. Taigi, medelio augumas - vienas pirmųjų klausimų renkantis medelį konkrečiai erdvei. Tuo pačiu atsakoma ir į klausimą, kur kryps žvilgsnis, į bendrą medžio siluetą ar jo išskirtinius elementus - žievę, šakas, lapus, žiedus, vaisius.

Paprastai ypatingomis savybėmis pasižyminčiais medeliais siekiame dekoruoti sodo erdvę ar pabrėžti architektūrą. Išskirtinumas pasireiškia skirtingais būdais - lajos forma, lapijos ar žievės spalva, aromatu, žiedais, vaisiais, ypatingai išsidėsčiusiomis šakomis ir t.t. Vidiniame sodelio kiemelyje ir pro pagrindinių namo erdvių langus matoma rojaus obelaitė džiugina nuo pavasario iki rudens - iš pradžių tamsia lapija ir itin gausiais rausvais žiedais, vėliau - raudonais ilgai besilaikančiais obuolėliais, ir galiausiai - dailia lajos forma.

Malus 'Royal beauty'
(Rojaus obelis 'Royal beauty'
)

Malus 'Royal beauty'
(Rojaus obelis 'Royal beauty'
)

Išskirtine lajos forma ar spalvingais spygliais, ūgliais pasižyminčių augalų nemažai esti ir spygliuočių tarpe, bet vis tik  mano simpatijos pasislinkusios lapuočių stovyklos link. Pagrindinė priežastis - kintamumas. Dažnai vienu lapuočiu medeliu galime "nušauti kelis kiškius vienu šūviu". Vieni universalesnių - šermukšniai. Pasirinkus tinkamą rūšį pavasarį džiugins gausios baltų žiedų kekės, rudenį - ryški lapija ir uogos. Pastarosios laikosi didžiąją dalį žiemos, jei tik pasodintosios rūšies šermukšnis veda  paukščiams mažiau skanias uogas. Šermukšniai paprastai esti vidutinio ūgio medeliai, tad puikiai tinka nedidelėms erdvėms. Tiesa, jų laja nėra skėstašakė, tad jei iš ypatingo medelio tikimės ir pavėsio, derėtų rinktis kitą medį.

Picea pungens 'Bialobok'
(Dygioji eglė 'Bialobok'
)

Spalvinga lapija: Sorbus commixta (japoninis šermukšnis)'Dodong'
Geltonos uogos: Sorbus (šermukšnis) 'Joseph Rock'
Žalialapis medelis: sodo šermukšnis 'Nevežinskaja
'

Suteikti šešėlį gali didesni, platesne laja medžiai. Pasodinti pavieniui jie taip pat tampa ypatingi. Prieglobstis pavėsyje - traukos vieta, jaukus sodo kampelis, kviečiantis karštą vasaros popietę praleisti su knyga ar prisėsti su artimaisiais, draugais. Žinoma, liauną sodinuką ir užaugusį medį skiria nemažai metų. Jei kuriamės vietoje, kurioje nėra suaugusių medžių, rinkdamiesi medelį, kuris ilgainiui suteiks pavėsingą poilsio kampelį, atkreipkime dėmesį į medžio augimo greitį. Pavyzdžiui, raudonieji ąžuolai (lot. Quercus rubra) auga kur kas sparčiau nei Lietuvoje įprasti paprastieji ąžuolai. Klevų tarpe ypatingai greitas augti sidabrinis kelvas (lot. Acer saccharinum). Pastarasis mūsų kieme pralenkė visus žymiai anksčiau sodintus medžius.

Quercus rubra
(Raudonasis ąžuolas)

Ypatingi medeliai esti dėl įvairių priežasčių, kaip kad įvairios ir jų atliekamos funkcijos. Ar ieškotume medžio-akcento, ar siektume dekoruoti sodo erdvę, ar norėtume sukurti šešėlį - rinktis iš tiesų yra iš ko. Norint patikimo, kantraus augalo, kviesčiau atkreipti dėmesį į mūsų platumoms įprastas medžių rūšis ir galbūt paieškoti išskirtinesnės, tačiau patikimos veislės ar formos. Ir, be abejo, pasiūlos gausoje neužsimiršti, kad medelis tampa išties ypatingu, jei visa kita paskirtoje erdvėje padeda jam tokiu tapti.

5 komentarai:

 1. Kas turi dideles sodybas, tai aišku gražu tokie dekoratyviniai medžiai. O jei norisi didelio medžio kaip akcento ir kad dar vaisiai valgomi būtų...Galvoju apie graikinį riešutmedį arba baltą šilkmedį...
  O kurio šermukšnio uogos jums skaniausios? Renkuosi kaip tik...

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Turime pasisodinę trejetą sodinių šermukšnių: Angri, Vefed, Nevežinskaja. Jų uogos mažiau karčios, nei paprastųjų šermukšnių, bet vis tiek, sakyčiau, šviežios valgomos tik po kelis vienetus, tad paliekam paukščiams (jiems patinka - nulesa greitai). Mėgstant sukiotis virtuvėje tikrai būtų galima ką nors su jomis daryti. Kiti auginami šermukšniai labiau dekoratyviniai, jų uogų net paukščiai nelabai kliudo. Nemažai sodinių šermukšnių turi rsmedelynas.lt.

   Panaikinti
 2. Acer saccharinum, ar dekorativus ir ar tikrai pakenčia šlapia, užliejama dirvą?

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Šio klevo apatinė lapų pusė kiek šviesesnė, rudenį lapai spalvinasi geltonai, kiek kitokia lapų forma. Tai nėra medis, kuris itin išsiskirtų iš kitų medžių tarpo dekoratyviosiomis savybėmis. Tačiau jei kuriamasi plynoje vietoje ir norisi greičiau užsiauginti pavienį šešėlį suteiksiantį medį - verta pasvarstyti šio klevo kandidatūrą. Ar pakenčia užliejamą dirvą, negalėčiau pasakyti, mūsų sode priesmėlis, vanduo neužsistovi.

   Panaikinti