2021-07-11

Patikimieji: arunkai

Nė sekundės nedvejodama arunkus įtraukčiau į pačių vertingiausių pavėsio augalų sąrašą. Nereiklūs, labai lengvai prižiūrimi ir ilgaamžiai. Arunkai prisitaiko prie įvairių augimo sąlygų, tarpsta net ir sausokame dirvožemyje. Aukštesni kultivarai - puikūs struktūriniai augalai, žemesni puikiai atrodo priešakinėse pavėsingo gėlyno linijose. Dauginami dalijant kerus pavasarį. Persodinimo ne itin mėgsta, tad geriau iš karto parinkti pastovią vietą.

Pirmasis iš sodelyje auginamų pražysta A. 'Misty Lace', kuris buvo išvestas žemaūgio A. aesthusifolius ir aukštaūgio A. dioicus. Dėl savo pakantumo karštoms drėgnoms vasaroms JAV rekomenduojamas auginti net ir piečiau esančiose valstijose. Tamsiai žali lapai, neaukštas (žydėjimo metu apie 50cm siekiantis) keras ir kremiškai baltos purios šluotelės. Turėtų atrodyti fantastiškai pasodintas didesnėmis grupėmis.

Aruncus 'Misty Lace'
(Arunkas 'Misty Lace')

Aruncus 'Misty Lace'
(Arunkas 'Misty Lace')

Pačias puriausias šluoteles iš mano auginamų arunkų skleidžia A. dioicus 'Kneiffii'. Lapija itin smulkiai karpyta, ažūriška. Kerojasi labai lėtai - tai augalas kantriam sodininkui, žadamo 80cm aukščio teks luktelti ne vienerius metus.

Aruncus dioicus 'Kneiffii'
(Paprastasis arunkas 'Kneiffii')

Paprastasis arunkas (lot. A. dioicus) auginamas sodelyje ketverius metus. Nuo nedidelio sodinuko pasistūmėta iki 70-80cm aukščio kero (be žiedų). Šis rūšinis augalas turėtų ateityje pasiekti 1,5-2m. Įspūdingo dydžio egzempliorių esu mačiusi netolimoje kaimynystėje - atstoja nemenką krūmą. Literatūroje rašoma, kad moteriškiesiems augalams būdingos kremiškai baltos trumpos šluotelės, o vyriškiesiems - grynai baltos, liaunos šluotelės. Vyriškųjų augalų žiedynai laikomi dekoratyvesniais žydėjimo metu, o moteriškųjų augalų žiedynai išsilaiko žymiai ilgiau po žydėjimo.

Aruncus dioicus
(Paprastasis arunkas)

Pastaruoju metu želdynuose gana dažnai naudojamas arunkas 'Horatio', kuris kaip ir 'Misty Lace' gautas sukryžminus A. aesthusifolius ir A. dioicus. Taipogi pasižymi tamsiai žalia lapija, auga aukštėlesnis - žydėjimo metu siekia apie 80cm. Žydi kiek vėliau ir žiedynai išsiskiria iš kitų sodelyje auginamų arunkų tarpo - šluotelės trumpesnės, ne tokios tankios, subtilesnės.

Aruncus 'Horatio'
(Arunkas 'Horatio')

Aruncus dioicus 'Horatio'
(Paprastasis arunkas 'Horatio')

Arunkų žydėjimo estafetę paskutinysis perėmė arunkas 'Zweiweltenkind'. Sodelyje auga vos du-tris sezonus, žydėjimo metu jau siekia 90-100cm aukštį. Literatūroje minimas 120-150cm augalo aukštis. Šiemet šis arunkas išties suspindo ir keliaujant link kalendorinio vasaros vidurio efektingai pabaigė arunkų žydėjimą, kuris startavo kartu su 'Misty Lace' birželio viduryje.

Aruncus sinensis 'Zweiweltenkind'
(Arunkas 'Zweiweltenkind')

Aruncus sinensis 'Zweiweltenkind'
(Arunkas 'Zweiweltenkind')

Pabaigai - palyginamoji arunkų lapų nuotrauka. 'Kneiffii' - smulkiausias lapais, 'Horatio' ir 'Misty Lace' lapai sodresnės žalios ir kiek smulkesni nei rūšinio A. dioicus ar A. sinensis 'Zweiweltenkind'.

Iš kairės į dešinę: A. dioicus, A. 'Horatio',
A. dioicus 'Kneiffii', A. 'Misty Lace', A. sinensis 'Zweiweltenkind'


Komentarų nėra:

Rašyti komentarą