2021-07-15

Šaltesnio atspalvio geltona

Geltona spalva bene sunkiausiai skinasi kelius į sodininkų mėgėjų širdis. Dažnas gėlių augintojas paantrintų - geltonos spalvos gėlės iš tiesų kur kas mažiau populiarios tarp pirkėjų. Ir pačiai užtruko išsiaiškinti, kuris gi geltonos atspalvis limpa prie dūšios. 

Iš pradžių sode netrūko spalvinės įvairovės, vėliau sekė periodas, kai atsisakiau didžiosios dalies geltonai žydinčių gėlių ir ėmė vyrauti mėlynai violetiniai tonai. Visgi ilgainiui ėmė trūkti spalvinės "razinkos", baltos ir sidabrinės nepakako atsverti tamsesnes spalvas ir į sodą ėmė grįžti geltona spalva, tik šįsyk išimtinai šaltesnio atspalvio - linkstanti link citrinų geltonio ar su užuomina į žalsvus tonus.

Iš sodininkavimo pradžioje gana gausiai pasodintų geltonlapių medelių ir krūmų užsiliko tik geltonlapės darželinio jazmino ir raudonojo ąžuolo formos. Abiejų augalų lapija būna ryškesnė sezono pradžioje, vėliau įgyja žalsvesnę spalvą. Ir ąžuolas, ir jazminai įkurdinti toje pačioje erdvėje, jų geltonas atspalvis dera tarpusavyje.

Philadelphus coronarius 'Aureus'
(Darželinis jazminas 'Aureus')

Philadelphus coronarius 'Aureus'
(Darželinis jazminas 'Aureus')

Quercus rubra 'Aurea'
(Raudonasis ąžuolas 'Aurea')

Sumedėjusių augalų geltonį norėjosi atkartoti ir gėlių žieduose. Atsirinkau trejetą viendienių, kurių žydėjimo pikas esti skirtingu metu. Gegužės pabaigoje pražysta pirmieji paprastų, bet neprastų geltonųjų viendienių (H.  lilioasphodelus) žiedai. Šioms baigiant žydėti startuoja žemaūgės 'Happy Return', kurios kero ir žiedų forma primena garsiąsias 'Stella d'Oro', tik pirmųjų geltonas atspalvis šaltas, o antrųjų - šiltas. Kai pagrindinė 'Happy Return' žydėjimo banga slūgsta, pražysta viendienės 'Corky', kurių dailūs gana smulkūs žiedai iškelti ant aukštų žiedynstiebių.  

Hemerocallis lilioasphodelus
(Geltonoji viendienė)

Hemerocallis 'Happy Returns'
(Viendienė 'Happy Returns')

Hemerocallis 'Corky'
(Viendienė 'Corky')

Ryškiausios savo geltoniu sodelyje vingiorykštinės kraujažolės 'Coronation Gold'. Dėl jų geltono atspalvio šiltumo/šaltumo būtų galima ginčytis. Visgi aplink esant šaltesnio atspalvio geltonos, šios kraujažolės pritampa ir ilgu žydėjimu papildo gėlyną.

Achilea filipendulina 'Coronation Gold'
(Vingiorykštinė kraujažolė 'Coronation Gold')

Antroje vasaros pusėje pražysta aukštaūgės ir kvapios OT grupės lelijos 'Conca d'Or'. Prasiskleidusių žiedų šaltas geltonis ryškesnis, vėliau spalva tampa vis blyškesnė.

Lilium OT 'Conca d'Or'
(OT grupės lelija 'Conca d'Or')

Birželio mėnesį įspūdingais žiedais kasmet stebina Itoh bijūnas 'Bartzella'. Šį bijūną esu bandžiusi auginti tiek saulėje, tiek lengvame daliniame pavėsyje - jaučiasi puikiai.

Paeonia (Itoh) 'Bartzella'
(Tarpsekcijinis (Itoh) bijūnas 'Bartzella')

Paeonia (Itoh) 'Bartzella'
(Tarpsekcijinis (Itoh) bijūnas 'Bartzella')

Iš miškinių lelijų tarpo manąsias simpatijas užkariavo 'Inger Lise' - blyškiai gelsvai žalios spalvos žiedais stipri miškinukė. Ieškantiems ryškiau geltonos, bet vis tik šalto atspalvio miškinės lelijos, rekomenduočiau 'Sviesta sapnis'.

Lilium martagon 'Inger Lise'
(Miškinė lelija 'Inger Lise')

Pavėsingame kampelyje įkurdinau geltonus tonus pasirinkusi gėles spalvinga lapija. Mažai kintančią sezono bėgyje lapijos spalvą išlaiko melsvė 'First Frost', kurios melsvi lapai turi ryškų gelsvą apvadą. Melsvių 'June' ir 'Sum & Substance' spalva labiau kinta sezono bėgyje. Atspalvio ryškumas priklauso ir nuo to, kiek saulės gauna augalas.

Hosta 'First Frost'
(Melsvė 'First Frost')

Hosta 'June'
(Melsvė 'June')

Hosta 'Sum & Substance'
(Melsvė 'Sum & Substance')


Pabaigai pasidalinsiu, kaip ieškau naujų derinių iš tų augalų, kuriuos jau auginu savame sode. Nusiskinu tam tikru metu žydinčių gėlių žiedų bei spalvingų lapų. Dėlioju, kol randu patinkantį derinį. Taip praėjusiais metais gimė mintis pavėsingame gėlyne įkurdinti melsvų ir gelsvų tonų melsves. Tiesa, patikęs melsvos-gelsvos-bordo spalvos derinys pavėsingame pakraštyje buvo realizuotas tik dalinai, mat astrancijoms pritrūksta drėgmės ir kasmet būna periodų, kai tenka laistyti norint palaikyti patrauklią augalo išvaizdą. Šiek tiek modifikuota mintis realizavosi saulėtame gėlyne, kuriame katžolių mėlynai violetinius tonus papildo geltonai žydinčios viendienės bei kraujažolės, geltonlapiai jazminai bei ąžuolas, o bordo spalvą atstoja ryškesni makedoninės buožainės žiedai.
Komentarų nėra:

Rašyti komentarą